УН: свет се гуши у смећу
Ист ривер – Количина чврстог отпада који се годишње генерише на глобалном нивоу, удвостручиће се са данашњих око две милијарде тона на 4 милијарде тона до 2050. године, упозорио је данас генерални секретар УН Антонио Гутереш, при обележавању првог Дана нултог отпада, пренеле су агенције.
„Отпад је убица људи, наше планете, природних ресурса и екосистема, док глобална економија сваке године губи милијарде због отпад. А гомиле смећа расту Лоше управљани отпад је трећи по величини глобални емитер метана“, упозорио је Гутереш за говорницом Генералне скупштине УН.
Према подацима Светске банке, човечанство сваке године генерише две милијарде тона комуналног чврстог отпада, при чему тридесет три одсто тог смећа није адекватно третирано.
Гутереш је позвао међународну заједницу да „узврати” и тражи могућности за „поновну употребу, рециклирање, пренамену, поправку и опоравак производа које користимо”.
У међувремену, обраћајући се државама чланицама, прва дама Турске Емине Ердоган, која је на челу иницијативе УН о нултом отпаду, указала је на „зачарани круг прекомерне потрошње“.
„У свету где милиони људи немају приступ чистој води за пиће, производња једне цигарете троши 3,7 литара воде; чињеница која дубоко боли сваког одговорног грађанина света“, рекла је Емина Ердоган.
Госпођа Ердоган је истакла глобално питање трговине отпадом као „надограђену верзију колонијализма“, где богате нације продају токсичне и опасне материјале сиромашнијим земљама.
Иначе, Генерална скупштина УН је прошлог децембра једногласно усвојила резолуцију о иницијативи за нулти отпад коју је представила Турска, којом се 30. март проглашава Међународним даном нулте отпада.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


