„Патрија” дрма Словенију
Од нашег сталног дописника
Љубљана, 4. септембра – Откако је финска телевизија YЛЕ уперила прстом у словеначког премијера Јанеза Јаншу оптуживши га за корупцију, Словенију безмало из сата у сат потресају нови детаљи у вези са митом које је руководство „Патрије”, индустрије оружја у власништву државе Финске, платило „посредницима” у Словенији да би посао био склопљен. Да подсетимо, у понедељак увече је јавна финска телевизијска станица YЛЕ емитовала своју редовну емисију из домена истраживачког новинарства, која је домаћој публици разоткрила сву прљавштину посла, вредног 260 милиона евра, око продаје 135 оклопних возила 8x8 за потребе Словеначке војске.
Саговорници финског репортера Магнуса Берглунда су у једночасовној емисији поменули „господина Ј.” као онога ко је са словеначке стране одлучивао о послу, те да у Словенији посао без мита не може бити склопљен „јер су (тамо) такви обичаји”. Затим је спикер, у драматичном тону, разоткрио гледалишту да је „Ј”, нико други, него словеначки премијер Јанез Јанша.
Јавна словеначка телевизија (РТВ СЛО), која је под јаким утицајем Јаншине владе, овога пута није могла да прескочи да гледаоцима предочи аферу о којој брује све друге комерцијалне телевизије, али и љубљанско „Дело”, али је ефекат сензационалног открића финских новинара покушала да амортизује тако што је у студио у ударном термину позвала премијера Јаншу, који је добио прилику да нашироко оптужи „непријатељске елементе” из домаће левичарске опозиције као и саму јавну телевизију Финске, за „лажи и измишљотине”. Занимљиво је да се Јанши у студију РТВ Словенија није придружио нико од опонената, односно оних који га у земљи сумњиче да је учествовао у деоби 21 милиона евра, колико је „Патрији” отишло за мито, односно за „провизију” да престижан посао не би добило словеначко предузеће „Системска техника” из Равни на Корошкем, већ фински оружари.
Катарина Кресал, председница Либералне партије Словеније, питала се како је могуће да у Словенији полиција није ни покренула истрагу о инкриминација којима се фински инспектори баве већ пола године. Јуче је словеначка полиција покренула истрагу, али је, парадоксално, под лупу ставила оне који су у Љубљани проговорили пред камерама финске телевизије о корупцији, уместо да испита оне чија су имена наведена да су мито поделили. „Информативни разговори”, за које опозиција тврди да представљају застрашивање, већ су обављени са Драгом Косом, шефом антикорупцијске комисије у Словенији, послаником Миланом Цвиклом (донедавно председником парламентарне комисије која је истраживала спорне набавке и препродаје оружја а кога је владајућа партија – СДС Јанеза Јанше, недавно „скинула” с те функције), некадашњим директором „Системске технике” који је за финску телевизију потврдио да у Словенији, почевши од 1991, ниједан „оружарски посао није био могућ без премијера Јанеза Јанше” који је 1991, у време отцепљења Словеније од Југославије, био министар одбране.
Либерални део словеначке јавности сумња да је Јанша у причи са „Патријом” невин, посебно што је љубљанска „Младина” у протеклих 15 година објавила низ сведочења и докумената који су показали да је Словенија, у време ембарга УН на набавку оружја, илегално зарађивала лиферујући оружје заостало од ЈНА, али и оно набављено на Западу, некадашњој „браћи” на југу бивше заједничке државе, правећи уносне послове са блиским сарадницима хрватског председника Фрање Туђмана и вође босанских муслимана Алијом Изетбеговићем.
Јанша је, у међувремену, затражио од финске телевизије да се извини или ће је тужити. Опозиција захтева да премијер, ако је већ намеран да „тужи Финце”, плати тужбу и адвоката из свог џепа, а не о државном трошку, док новинар YЛЕ Берглунд остаје при ставу да га „политички притисци неће поколебати” ни уплашити јер је све инкриминације на рачун Јанше, до којих је дошао, „проверио два пута” пре емитовања, па не сумња да је глава те корупционе хидре премијер Јанша, стога неће устукнути, „сасвим је миран и без бриге”.
Данас се у „случај Патрија” умешало и Министарство спољних послова Словеније, које је Финској изручило протестну ноту „у вези са емисијом на националној телевизији YЛЕ емитованом у понедељак”; Рупелов кабинет у ноти „упозорава финску страну” да је у етар пуштена „непосредна оптужба”. Иако Рупелово министарство изражава „изненађење над тешким оптужбама” на рачун „председника владе из пријатељске државе”, мало је вероватно да ће претећи тон, којим се МСП Словеније обратио финским колегама зауставити криминалистичку истрагу која тече у Финској а која је већ „однела” директора „Патрије” Јорму Витакорпија.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


