Недеља, 20.04.2025. ✝ Верски календар € Курсна листа
ПОГЛЕДИ

Било једном у земљи кошарке

Некада је у Кошаркашком савезу постојао стручни савет. Сачињавали су га врхунски тренери, који су доносили најзначајније одлуке за нашу кошарку. Систем такмичења, рад са младим кошаркашима, избор тренера млађих националних селекција и избор селектора сениорске репрезентације. Нико као Србија нема толико међународно признатих трофејних тренера
Никола Јокић (Фото Н. Неговановић)

Кошаркашки савез Југославије се 1973. године налазио у трособном стану у Цетињској улици. У савезу је радила Соња Младеновић с помоћницом којој нажалост не знам име. Економ у савезу је био Драган Веланац. Председник савеза је био продекан Технолошког факултета професор др Радомир Шапер, који је заједно с Бором Станковићем, Небојшом Поповићем и Александром Николићем поставио темеље југословенске кошарке. Југославија је била светски и европски првак. Било је и кошаркаша и тренера.

Кошарка није била уносан посао који је доносио лаку и брзу зараду. Није било милионских уговора. Млади су се кошарком бавили из љубави и истовремено студирали. Субота је била празник кошарке. Дупли програм у Хали спортова на Новом Београду, играју Црвана звезда – ОКК Београд и Партизан – Раднички. Хала је испуњена до последњег места и задимљена (било је дозвољено пушење). На терен излазе кошаркаши: инжењери електротехнике Слободан Јелић и Драгиша Вучинић, архитекта Владимир Карати, грађевински инжењер Блаж Котарац, лекар Иван Сарјановић, професор на Рударском факултету др Милун Маровић и други дипломирани инжењери, правници, економисти да их не помињем све. И сви они су дипломирали регуларно на државном, а не на неком приватном факултету. Није их ни било. Сви поменути су уз редовне студије догурали и до дреса репрезентације. Уз њих је стасао, по избору ФИБА, најбољи играч света 1978. Дражен Далипагић. Публика познаје кошарку и дошла је да ужива у игри мајстора. Нема застава, ни вођа навијача. Сваки добар потез се поздравља аплаузом. После утакмице играчи се поздраве и изађу с терена, а публика се мирно разиђе. Данас публика вређа и гађа судије и играче разним предметима. Групе навијача се туку међусобно. После утакмице играчи се захваљују и аплаудирају публици. Све се окренуло наопако.

Кошарка у Србији је једно време наставила трофејним путем, да би лагано, али сигурно клизила у садашњу ситуацију.

Садашњи КСС се налази у Сазановој улици у двоспратној згради на Врачару. У савезу има тридесетак службеника, а у клубовима нема добрих кошаркаша и тренера. Репрезентација Србије не може да се подичи резултатима. „Стручњаци” би рекли смањила се база. Нема више 20 милиона становника као некада Југославија. Сада их је шест и по милиона. Упитао бих „стручњаке” шта се дешава са кошарком у Литванији која има 2,8 милиона становника и Словенијом од 2,1 милион становника. Због чега је њихова кошарка успешна?

Некада је у Кошаркашком савезу постојао стручни савет. Сачињавали су га врхунски тренери, који су доносили најзначајније одлуке за нашу кошарку. Систем такмичења, рад са младим кошаркашима, избор тренера млађих националних селекција и избор селектора сениорске репрезентације. Нико као Србија нема толико међународно признатих трофејних тренера. Тешко је набројати све њихове репрезентативне и клупске титуле. Нажалост, Душан Ивковић није више с нама, али су ту Божидар Маљковић, Жељко Обрадовић, Светислав Пешић, Душко Вујошевић. Зашто не постоји стручни савет, можемо само да нагађамо. Све велике и важне кошаркашке одлуке се доносе на нивоу менаџера и председника клубова далеко од очију „стручне” јавности. (Где мачке нема мишеви коло воде.)

Који су кошаркашки проблеми данас? Политичари су изашли из својих овлашћења и „контролишу” све и свашта. Колико год новца да има у кошарци – погрешно је усмерен. Све је мање тренера који су барем мало играли кошарку и све мање времена проводе на терену учећи играче индивидуалну технику.

Менаџери и председници клубова (обично неостварени играчки, као и омалене „газде”) важнији су од играча и тренера. Играчи нису образовани, не воле тренинг, не знају шта значи толеранција, комуникација, морал, васпитање...

Медији, који треба да популаришу игру и непосредне актере, пишу о газдама, девојкама играча, трачевима и стварају негативну атмосферу код публике. Паметна и талентована деца не могу бити препозната и форсирана због незнања тренера и због буразерско, кумовских и рођачких веза и интереса.

Има више школа кошарке него клубова, а у првима је основни принцип – масовност и новац, пре талента играча. Ослабило је елементарно васпитање на свим нивоима, па и у кошарци. Нема љубави према кошарци као игри и витешком надметању. У тренерском послу изгубила се васпитна и образовна улога.

Кошарка тражи квалитетне, храбре и паметне људе, а данас доминирају послушни медиокритети. Свака шуша на „Фејсбуку” или „Твитеру” може било кога да пљуне и избламира без покрића. Деца од 15 година се проглашавају асовима и продају као прасићи пред Божић. Нема ентузијазма, а то је у овој игри неопходно на сваком нивоу, независно од пара, квалитета и ранга.

„Научници” говоре да је снага важнија од талента, теретана од технике, фаул од асистенције, а заправо се таленат види по правовременом додавању и разумевању игре (Никола Јокић и Милош Теодосић).

Овде гори оцењују боље и људи који нису шутнули лопту на кош причају о кошарци на телевизији. Говоре како је неки играч добар у дефанзиви или да му је недостајало два поена да буде двоцифрен.

За кратко време смо уништили наш најбољи бренд.

Инжењер, бивши кошаркаш, репрезентативац и тренер

Прилози објављени у рубрици „Погледи” одражавају ставове аутора, не увек и уређивачку политику листa

Коментари3
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Hajduk Veljko
Odlican tekst starog majstora. Kosarka treba da bude radost igre, kao sto je nekada bila.
Бранко
Неке тачке стоје, али мислим да и даље имамо добре младе тренере којима треба пружити праву шансу у клубовима. Са друге стране, мањак играча је забрињавајући. Чак и када нека млада селекција направи успех, млади играчи из исте се не чувају и не улаже се у њих, већ стихијски се остављају на милост и немилост менаџера и тржишта, а наши најбољи и мање добри клубови за фин новац купују странце. Нека ми објасни неко зашто у Борцу нпр. нема места за неког од наших младих кошаркаша.
Kalimero (prvi)
Današnje stanje u našoj košarci jako liči na stanje u politici. Košarkaši su imali jače diplome od pola sadašnje Vlade. "Овде гори оцењују боље и људи који нису шутнули лопту на кош причају о кошарци". "Pričaju o plovidbi oni koji sidro nisu digli" (Balašević). Ali školuje se jedan budući trener.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.