Уторак, 07.07.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Папа забринут због јачања напада на Блиском истоку

Папа забринут због јачања напада на Блиском истоку
(EPA-EFE/FABIO FRUSTACI)

ВАТИКАН – Папа Фрања изразио је данас у својој ускршњој поруци снажну забринутост због напада последњих дана на Блиском истоку који по њему прете дијалогу Израелаца и Палестинаца.

Насиље у Јерусалиму и у региону „прети жељеној клими узајамног поверења и поштовања потребној за наставак дијалога Израелаца и Палестинаца”, рекао је папа у традиционалној ускршњој поруци „Граду и свету” (Урби ет Орби) пред око 100.000 верника окупљених на Тргу светог Петра.

Ове недеље је избило ново насиље на Блиском истоку, посебно око џамије Ал Акса у Јерусалиму, где је израелска полиција интервенисала да истера палестинске вернике усред верских празника, што је изазвало бројне међународне осуде.

Изаел је такође ноћас објавио да је извео ударе на Сирију као одговор на ракетне нападе ка анектираном делу Голанске висоравни, после сличних напада из суседног Либана и Појаса Газе последњих дана.

Израелска војска тврдила је да су ракетни удари из Либана, за које нико није преузео одговорност, били „палестински” и највероватније да их је извео исламистички покрет Хамас на власти у Појасу Газе.

УН и Европска унија осудили су те нападе и позвале на уздржаност после ескалације без преседана на израелско-либанском фронту од 2006. године, преноси Бета.

Коментари1
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Boza
A zbog otimanja crkvi u Ukrajini?

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.