Силард Мезеи на турнеји
Мајстор импровизоване музике, војвођански композитор Силард Мезеи, почео је мини-турнеју „Quartet 2023” концертом у Новом Саду у Књижари „Зенит”. Вечерас ће свирати у Београду, у Студију шест РТС-а, који ће лајвстримовати Трећи програм радио Београда. Суботичани га слушају 17. априла у позоришту „Деже Костолањи”. Већ следећег дана, 18. априла, Силард Мезеи са својим музичарима стиже у Мађарску, где ће концерт најпре одржати у Сегедину, дан касније свирају у Бекешчаби: у „Кући бајки”. Последња два концерта ове турнеје биће у Бечу (20. априла), те у Будимпешти (21. априла).
Квартет Силарда Мезеија (виола), чине: Иван Бурка (вибрафон), Ервин Малина (контрабас), као и перкусиониста и бубњар Иштван Чик, а музика коју изводе базирана је на мађарском етну, савременој музици и модерном џезу. Своју музику Мезеи је до сада представио на концертима широм света: у готово свим војвођанским градовима, свим већим местима у Мађарској, али и у Кракову, Грацу, Клагенфурту, Љубљани, Москви, Сибиуу...
Овај уметник из Сенте завршио је, иначе, студије композиције на Факултету музичке уметности у Београду, у класи Зорана Ерића. Мултиинструменталиста је. Свира виолину, виолу, контрабас и компонује. На музичкој сцени присутан је још од 1990. године, када је почео да наступа у саставима различитих формација.
Силард Мезеи с успехом ствара и у области примењене музике: 2001. године компоновао је музику за представу „Филозофи”, у режији Јожефа Нађа, која је премијерно изведена на фестивалу плеса у Кану, а затим с успехом извођена на престижним манифестацијама у Авињону, Брижу, Орлеану, Паризу, Нанту, а потом и у Лондону, на Битефу.
У Србији, његова примењена музика награђена је најзначајнијим националним признањем, Стеријином наградом за музику у представи „Припитомљавања” у Новом Саду, поред осталог.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


