У сукобима у Судану погинуло 56 цивила, рањено 595 људи
КАРТУМ – У сукобима широм Судана погинуло је 56 цивила, а рањено 595 људи, саопштиле су здравствене власти те земље, дан након што је дошло до сукоба између суданске војске и паравојних снага.
Суданска војска је извела ваздушне ударе на базу паравојних снага у близини престонице Картума, у покушају да поврати контролу над земљом након сукоба у којима су погинуле десетине бораца и најмање 56 цивила, преноси Ројтерс.
У жестоким сукобима, војска је касно синоћ погодила базу владиних паравојних Снага за брзу подршку (РСФ) у граду Омдурман, у близини Картума.
Војска и РСФ, која према проценама аналитичара броји 100.000 људи, боре се за превласт у тренутку док политичке фракције преговарају о формирању прелазне владе после пуча из 2021. године.
Од јутрос се чује тешка артиљерија широм престонице Картума, и у градовима Омдурман и Бахри, као и у луци Порт Судан. Број погинулих припадника војних снага за сада није познат.
Милиција РСФ тврди да је заузела председничку палату, резиденцију главнокомандујућег војске, станицу државне тв, као и аеородроме у Картуму и још неколико градова, док војска одбацује те наводе.
„Суданске ваздухопловне снаге ће извршити потпуну контролу присуства побуњеничке милиције. Позивамо све грађане да остану у својим кућама и да не излазе напоље“, наводи се у саопштењу Генералне команде суданске војске, преноси Си-Ен-Ен.
Генерална команда суданске војске саопштила је јуче да „нема преговора или дијалога пре распуштања Хемедтијеве побуњеничке милиције“, мислећи на паравојне Снаге за брзу подршку, генерала Мохамеда Хамдана Дагала.
Расписана је потерница против Дагала, који је такође познат као Хемедти.
„Мохамед Хамдан Дагало је одбегли криминалац. Позивамо све грађане да пријаве њега и његове снаге“, наводи се у саопштењу.
Високи представник Европске уније за спољну политику и безбедност Џозеф Борељ, позвао је сукобљене стране у Судану да прекину са насиљем и навео да је особље ЕУ у тој земљи на безбедном.
Специјални представник Уједињених нација у Судану Волкер Пертес навео је да оштро осуђује избијање сукоба у тој земљи, преноси Ројтерс, јавља Танјуг.
Пертес је навео да је „ступио у контакт са обе сукобљене стране, тражећи од њих хитан прекид борби како би се осигурала безбедност суданског народа и поштедела земља од даљег насиља“.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


