Број пушача у Америци достигао нови најнижи ниво
ЊУЈОРК – Број пушача у САД достигао је прошле године нови најнижи ниво, будући да свака девета одрасла особа каже да активно пуши, показало је ново истраживање.
Резултати истраживања америчког Центра за контролу и превенцију болести засновани су на испитивању више од 27.000 одраслих.
Број пушача опада већ деценијама, услед већег пореза на дуван, повећања цена дуванских производа, забране пушења и подизања свести о штетности пушења.
Средином 1960-их у САД је било 42 одсто пушача, а прошле године свега 11 одсто. У 2020. и 2021. години било је 12,5 одсто пушача.
Пушење цигарета је фактор ризика за рак плућа, болести срца и мождани удар и сматра се водећим узроком оних смрти које је могуће спречити.
Са друге стране, истраживање је показало да је повећана употреба електронских цигарета, које користи свака 17. одрасла особа.
Број корисника електронских цигарета у САД повећан је прошле године на готово шест одсто, док је 2021. износио 4,5 одсто.
Традиционалне цигарете пуши око два одсто америчких средњошколаца, док 14 одсто користи електронске цигарете, показују подаци Центра за контролу и превенцију болести.
Повећање употребе електронских цигарета, путем којих се у организам такође уноси никотин, забрињава лекаре. Америчко удружење за здравље срца наводи да никотинска зависност може да има здравствене последице, као што су ризик од високог крвног притиска и сужење артерија, преноси Танјуг.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


