Министар одбране БиХ би Еуфор уз коридор
Од нашег сталног дописника
Бањалука – „Позваћемо Еуфор да видимо раде ли то самостално или по налогу Хелеза. Ако раде с њим, позваћемо Русе да забране мисију ’Алтеа’ у БиХ”, изјавио је председник Српске Милорад Додик након што се министар одбране БиХ Зукан Хелез похвалио како је с европским снагама безбедности „испословао” слање додатних снага у касарне у Бијељину и Орашје.
Причу о премештању снага Еуфора уз коридор, министар одбране БиХ – иначе потпредседник СДП-а БиХ, предводника владајућег бошњачког блока – испричао је за телевизију Н1, доводећи то у везу с последњим политичким потезима Бањалуке. Додуше, Хелез је рекао како је слање војника договорио „с једним званичником Еуфора”, без прецизирања о коме је реч, а који му је наводно пренео забринутост за безбедносну ситуацију у земљи.
Наиме, Хелеза су на бригу навели потези Скупштине РС, која се бавила питањем имовине, као и документ који су пре тога потписале политичке партије у Бањалуци, у којем се помиње и могућа понуда другом ентитету за мирно раздруживање, уколико разговори о имовини не буду дали резултат и ако се настави с развлашћивањем Српске.
Након Додикове реакције, појашњење је стигло из Еуфора. Иако у њима нема конкретног разјашњења Хелезових тврдњи о померању војних снага у Бијељину и Орашје, у саопштењу Еуфора наводи се како нису уочили нити проценили „било какву промену безбедносне ситуације у БиХ”. „Еуфор показује агилно присуство широм целе земље и вршиће рутинске патроле широм БиХ како би уверио све заједнице у наше присуство и побољшао нашу свест о ситуацији”, навели су из Еуфора, преноси РTРС.
Хелез, наиме, сматра да „он једини може да да дозволу Еуфору да уђе у те касарне”, али га Додик подсећа да министар одбране не може да делује самостално и мимо колегијума.
„У министарству постоји министар, заменик Србин и заменик Хрват и мора да буде обезбеђен консензус. Без тога, одлука није важећа”, каже Додик.
Паралелно са тим што је у политички обрачун с властима у РС уплео и Еуфор, најавивши наводно распоређивање европских трупа на границу са Србијом и Хрватском, Хелез је изнео још неке запаљиве тезе. Иако долази из странке која тренутно има најмање разлога за нервозу, јер је Шмитова нова интервенција у изборни систем СДП-у олакшала формирање федералне владе, што је изазвало гнев у Изетбеговићевој партији и протесте у Сарајеву, Зукан Хелез подиже тензије изјавом да ће „бити сукоба ако педаљ БиХ буде нападнут или се покуша изнети”, јер у том случају „нема друге опције”.
Уз проверени рецепт подгревања тензија за сарајевску публику, Хелез је оптужио и председника Србије Александра Вучића да „стоји иза овога што Додик ради, а прави се миротворац када дођу ови из међународне заједнице”. Иначе, мандат Еуфоровој мисији „Алтеа” продужен је у СБ УН минуле године, а то је урађено након што је Бањалука упутила поруку Москви да је са тим сагласна. Минуле године број војника Еуфора повећан је за око 500. На служби у тој мисији тренутно је око 1.100 војника.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


