Повукло се 70 одсто пирата
Горан Караџић, заменик председника Савета Републичке радиодифузне агенције, изјавио је јуче за „Политику” да се према досадашњим извештајима из етра добровољно повукло око 70 одсто станица које немају дозволу за рад.
Наиме, последњег августовског дана истекао је рок до када је требало да се сви пирати повуку из етра. После завршених конкурса за националне, регионалне и локалне фреквенције, дозволе за рад добиле су 404 станице, али се показало да нелегалних има више од 700. РРА и Агенција за телекомуникације у више наврата позивали су пиратске станице да престану да емитују програм, у противном биће принудно угашене. Какво је стање осам дана по истеку рока?
– Прецизне податке још немамо иако свакодневно добијамо извештаје, јер Рател још обавља мерења. То није једноставан, нити мали посао. Њихови контролно-мерни центри посао су завршили у Нишу, Врању и Лесковцу, као и у околини Београда. Средином недеље очекујемо такав извештај за подручје Новог Сада и Крагујевца, а затим за Зајечар и друга подручја. Може се рећи да се позиву РРА и Ратела одазвао велики број станица. Нажалост, нису то учиниле све, али коначну слику имаћемо крајем недеље када добијамо и остале податке – каже Горан Караџић.
Највише пирата задржало се у највећим регионима, тамо где има и највише РТВ станица.
– Одмах после извештаја контролно-мерних центара стижу и прекршајне пријаве. Принудна искључења још нису почела, јер постоји одређена законска процедура која томе претходи. Када стигне извештај Ратела о томе ко се све затекао у етру 1. септембра, РРА ће таквој станици упутити службени захтев да одмах прекине емитовање програма, а упоредо следи и прекршајна пријава. Казне су од 300.000 до милион динара за правно лице и од 20.000 до 50.000 за одговорно лице – објашњава Караџић поступак који претходи печаћењу.
Он каже да постојећи законски механизми обезбеђују да се из етра брзо и ефикасно удаље пирати и да се то најбоље видело у региону Београда после поделе дозвола кад су програм наставили да емитују и неки без дозвола. Само у једној акцији која је трајала око двадесетак дана етар је потпуни очишћен и данас нема ниједне пиратске радио ни телевизијске станице каже Караџић.
Упитан да ли има предлог како да се убудуће законом боље регулише борба против пиратерије, наш саговорник је одговорио да је закон и сада јасан, јер ко нема дозволу РРА не може да емитује програм.
– Пиратерија постоји и у другим државама, рецимо у Белгији, Француској, САД... Али техника је данас на таквом нивоу да се то одмах детектује и станица затим брзо угаси. И када се ова тренутна акција у Србији заврши не значи да нико неће баш никада да крене у неку врсту пиратерије. Међутим, обавеза је РРА и Ратела да се такве станице брзо угасе како би се заштитили легални емитери који плаћају дозволе и ауторска права – каже заменик председника Савета РРА.
М. Петрић
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


