На спомен-плочи иза 31 имена уклесане су три тачке
Ниш – Као и свих претходних година, родбина, пријатељи и школски другови погинулих одали су прекјуче почаст страдалима 1. маја 1999. године у гранатираном аутобусу „Ниш експреса” код села Лужани, недалеко од Подујева. У незапамћеној трагедији авиони НАТО-а су разорном ракетом погодили аутобус на мосту преко Лаба, у којем је страдало свих 50 путника – Албанаца и Срба, који су редовном линијом из Ниша преко Мерошине, Прокупља, Куршумлије, Подујева и Приштине тог ратног пролећа кренули за Грачаницу. Нико од њих није нажалост стигао на крајње одредиште.
Међу погинулима било је петнаесторо деце, а животе су изгубили и брат и сестра Марија (15) и Никола Петровић (17), који су са баком Смиљаном из Куршумлије кренули до својих родитеља у Грачаници, где је планирано да прославе Николин рођендан.
Иако се говори о 50 путника у аутобусу, тачан број погинулих тог 39. дана НАТО агресије на СР Југославију и Србију никада није утврђен, а страдали су сви који су били у аутобусу, који је ракета преполовила и који се потом запалио. Једна половина, угљенисана, остала је на мосту, друга је пала у реку.
На месту трагедије код Лужана, 2019. године председник општине Подујево открио је спомен-плочу у знак сећања на страдале из аутобуса „Ниш експреса”. У мермеру су уклесана имена и презимена 31 особе, али само албанске националности. Имена Марије, Николе, њихове баке и осталих страдалих Срба нису наведена. Иза редног броја 32 стављене су три тачке.
У Грачаници су у годинама после злочина у знак сећања на убијене Марију и Николу две улице, једна поред друге, назване њиховим именима, а школске другарице и другови, испред Основне школе „Краљ Милутин” сами су поставили спомен-плочу у знак сећања на њих. Сваке, па тако и ове године, 1. маја служен је парастос Марији и Николи и свим осталим страдалим Србима у Грачаници.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


