Уторак, 30.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа
АЛЕКСАНДАР ВУЧИЋ УПОЗОРИО НА НОВЕ ПРЕТЊЕ ПРИШТИНЕ

Курти спрема терор и потпуну окупацију

Позивамо људе 26. маја да им кажемо шта ћемо да радимо у будућности, то је ујединитељски скуп уочи важних политичких одлука, истакао је председник Србије
Курти спрема терор и потпуну окупацију
(Фото/ Танјуг/ Милош Миливојевић)

Председник Србије Александар Вучић изјавио је јуче да је веома, веома забринут због ситуације на Косову и Метохији, посебно на северу. Каже да је то истакао током јучерашњег разговора са Мирославом Лајчаком, посредником Европске уније у дијалогу Београда и Приштине, који је боравио у Србији.

„Та моја забринутост потиче из страствене потребе Куртија да подстиче инциденте и сукобе и да је невероватна страст којом жели да избије некакав рат или сукоб у којем би он био велики албански херој. Ово последње што је урадио са експропријацијом земље, што је супротно чак и њиховим прописима, и све што раде је толико лоше да немам речи. Забринут сам што мисле да могу насилно да преузимају просторије. Нарочито сам забринут због тога што се у Квинти праве наивни и невешти. Понекад им је три одсто изашлих на изборе довољно за легитимне изборе, а некада им 50 одсто није ни близу легитимитета какав траже. Толико о принципима”, каже Вучић.

„Ушли смо у зачарани круг. Курти не жели да формира ЗСО. Курти је за сутра планирао упад у Звечан, јер је његов кандидат наводно победио. То је планирао за сутра, да ли ће да помери или не... Имају могућност до 28. маја да померају”, рекао је Вучић на јучерашњој конференцији за медије у Председништву Србије. На питање да ли улазимо у нови зачарани круг и нове тензије с обзиром на то да се ближи датум за проглашење коначних резултата избора на северу КиМ, указао је да је ЕУ понудила прелазно решење до тада како би се формирале институције са Србима и како би то био услов за ЗСО, али да је услов Београда за повратак Срба у институције формирање ЗСО и повлачење специјалаца.

Када је реч о томе шта је Лајчак њему рекао на састанку поводом питања ситуације на КиМ, Вучић је истакао да је Лајчак забринут и да је он разговарао са Србима са севера, са људима из НВО и Српске листе и других политичких партија. „Сви су му рекли исто. Он је видео одлучност Срба да се супротставе Куртијевом терору и потпуној окупацији и забринут је. Да ли ће он то да тумачи на другачији начин, да не бих ја говорио, али оно што је његов утисак, он је, не као ја, али свакако забринут”, рекао је Вучић.

Говорећи о скупу најављеном за 26. мај, уочи важних политичких одлука, Вучић каже да за разлику од дела опозиције неће бити злоупотребљавана ничија трагедија. Додао је да власт не организује спонтане скупове и не игра на емоције људи. „Позивамо људе да им кажемо шта ћемо да радимо у будућности. Није реч о контрамитингу. Заказали смо митинг када ниједан други није заказан. Тај скуп је организован уочи важних политичких одлука. Ми нећемо тада да злоупотребљавамо ничију трагедију. То је скуп ујединитељски, а не скупови подела. Ми нисмо заказивали скупове ни за 12. ни за 14. мај већ много унапред, када нема ниједног скупа заказаног. Биће то један обичан митинг, једно обично вече, биће гужви вероватно, али нећемо заустављати ни саобраћај нити ћемо на било који други начин ометати људе”, казао је Вучић.

Како је рекао не доводе људе у Београд, највише људи ће бити из Београда. „Ја сам рођен у Београду, шта сте ви већи Београђани од мене”, упитао је Вучић. Како је рекао, за разлику од других нико из власти се није завлачио у мишије рупе. „Ми смо доносили тешке одлуке, док су други хтели да скидају главе. Ја мислим да Србија не сме да стане и не очекујте од мене да треба да се сложим са вама да Србија треба да стане и да се врати у прошлост из које смо се једва избавили”, рекао је председник Србије.

Говорећи уочи најављеног протеста у центру Београда и чињенице да су организатори најавили да ће блокирати мост „Газела”, Вучић је рекао да је насиље нешто што није дозвољено. „Не можете да зауставите међународни ауто-пут, а онда ће да кажу неке међународне организације да им не дају да протестују. То су дечији трикови, и срамно је”, рекао је Вучић. „Ми ћемо дати себи то Уставом загарантовано право да се окупљамо... Окупићемо се и претпостављам да нећемо моћи да окупимо 50.000 људи као што су други злоупотребљавајући трагедију... Порука коју ће грађани добити биће да нема проблема и да смо спремни да разговарамо са опозицијом кад год пожели”, рекао је он.

„Не разумем одакле некоме право да блокира нормалан живот грађана Србије. Као председник Србије имам проблем са малтретирањем грађана, као политички противник немам ништа против. Нека грађани виде да воле да их малтретирају. Радите то сваки дан”, рекао је Вучић. Како је казао, „улога опозиције у друштву је да критикује власт, нуди решења и алтернативу”. „Када год буду хтели да разговарају, ја сам спреман и бићу увек. МУП не може да изда дозволу да се блокира ’Газела’”, рекао је и додао да „Србија не сме да стане”.

На питање новинара која је улога опозиције у друштву, лидер СНС-а наводи да је њен посао „да критикује власт, нуди решења и алтернативу”. Каже да је Милован Бркић (уредник „Таблоида”) један од идеолога опозиције и најцитиранији у опозицији од „Јовањице” до сваке измишљене афере. „Он је буквално постао њихов идеолог”, поручио је Вучић. Председник је додао да је још гори организатор опозиционог скупа Срђан Миливојевић који је, како каже, претио да ће у шахту завршити деца његових противника. „Ја немам проблем са тим и са њима сам разговарао и разговараћу увек, кад год буду хтели да разговарају”, рекао је Вучић, али је истакао да опозиција не жели да разговара него мисли да је насиље у политици нешто што је дозвољено.

„Насиље је у политици када малтретирате грађане и не дате им да путују. Слобода кретања је Уставом загарантована”, рекао је он. Поручио је да МУП није могао да изда дозволу за блокаду моста „Газела” јер би тиме погазио Устав. „За разлику од оних који говоре да нешто треба да стане, ја мислим да Србија не сме да стане, да мора да иде напред, да мора да ради, да Србија мора да се бори, да се гради, да Србија мора да решава проблеме и да иде убрзано напред, а никад и никако да стане”, поручио је председник. Додао је да ће на скупу бити послата порука да може да се разговара о свему. „Само немојте да нас терате да прихватимо да сте у праву када желите да Србија стане или да се врати у прошлост из које смо се једва избавили”, рекао је Вучић.

Не идем у Рејкјавик, Србија неће гласати за резолуцију

Председник је донео одлуку у складу са договором са председницом владе Аном Брнабић и министром спољних послова Ивицом Дачићем да не иду у Рејкјавик на Самит Савета Европе. Председник је саопштио да је донео одлуку да Србија буде представљена на најнижем нивоу. „Одлучио сам да не идем у Рејкјавик, Србија неће гласати за њихову декларацију, бићемо уздржани. Ми тиме не можемо да спречимо усвајање, али ће бар рећи да није донета једногласно. Држао сам се повеље УН, принципа. Тако да спремни смо да подржимо територијални интегритет Украјине, Молдавије, Грузије, али не можемо тако лако да се одрекнемо територијалног интегритета Србије” истиче Вучић.

Образлажући зашто нико од високих државних представника неће бити на Исланду, председник Вучић каже да је Србија тражила да у делу текста када се говори о територијалном интегритету Украјине, Молдавије и Грузије, између две запете пише, „као и свих других чланица Савета Европе”. Каже да чак нису ни навели Републику Србију, што је, како наводи, толико принципијелно и да ништа више од тога нисмо тражили.

„То је нешто што би било логично и нормално ако се већ залажете за територијални интегритет као принцип. После тога смо схватили, посебно на инсистирање Немачке у претходних 48 сати да у ствари територијални интегритет постоји за земље којима територијални интегритет признају они, а не УН. Они ће да штите територијални интегритет тамо где њима одговара, а тамо где им не одговара, тиме горе по територијални интегритет те земље”, каже Вучић. Додаје да ће остати упамћено да се једна мала слободарска земља једина држала међународног јавног права и повеље УН, „макар за историјске уџбенике” и да њен председник није хтео да учествује у њиховим фарсама и иде на Исланд. „Нека они раде своје, а ми ћемо своје. Ми ћемо да чувамо мир, али никоме нећемо дозволити да гази наш народ”, закључио је Вучић.

Схватио сам од кога долази текст у „Њујорк тајмсу”

Председник Србије Александар Вучић изјавио је коментаришући текст „Њујорк тајмса” у којем се он и држава повезују са кланом Вељка Беливука, да је одлично схватио поруку и од кога она долази. Вучић је на конференцији за новинаре нагласио да не може такав текст у „Њујорк тајмсу” да буде објављен „тек тако”, већ се зна „ко о томе одлучује”. Он је на констатацију да је аутор текста рекао да нема доказе о умешаности Вучића, али да је текст ипак објављен, рекао да то нико не зна боље од њега. „Не може то нико да зна боље од мене. Да ли сте ви свесни о чему говорите? Председник је разговарао и састајао се са њима, куповао млин за месо и шта већ. Шта радите, какве су то бесмислене бајке и приче?”, упитао је Вучић.

Нагласио је да је текст „Њујорк тајмса” рађен из Србије и да је аутор имао своје друге разлоге и потребе који се тичу Русије, КиМ... „Нисам нарочито фасциниран ни њиховим истраживањем, још мање сам фасциниран страхом који би ми утерали у кости и да водим рачуна како ћу да се понашам поводом питања и КиМ и Русије у будућности. Они раде свој посао, ми свој посао. Одлично сам разумео поруку, схватио сам од кога долази, не можете то у ’Њујорк тајмсу’ да објавите тек онако, зна се ко о томе одлучује, коме смета”, закључио је Вучић.

У Хрватској већи стандард, али се разлика смањује

Председник Србије каже да је изненађен својом великом популарношћу у Загребу и Хрватској и додао да је то вероватно што он, као вест, прави „највећи број кликова”. Каже да су им сви текстови бесмислени. „Фотошопови им служе да ме направе још грђим него што јесам. Они кажу нису љубоморни јер се у Хрватској боље живи. То јесте тачно, али је та разлика много мања. Није спорно да је у Хрватској већи ниво стандарда, али сам поносан што се то смањује и људи у Србији то одлично разумеју”, рекао је Вучић.

Коментари11
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Milivoje
Jel moze neko da me podseti ko je rasformirao srpske institucije na severu KiM?
Boban
A sta to radi KFOR na Kosmetu ?
Marko
Zasr je toliko mocan Kurti da to uradi
Pero
Kada je gusto u Srbiju onda se uvek pozivas na opsanost od Kurtiju
Lula
I sta cemo sad??????????????????????

ПРИКАЖИ ЈОШ

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.