Среда, 08.07.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа
СА БИОСКОПСКОГ ПЛАТНА

Комични и застрашујући гроф Дракула

У филму „Ренфилд” легендарни лик тумачи оскаровац Николас Кејџ
Комични и застрашујући гроф Дракула
(Фото @2023 Universal Studios)

Један од највећих светских глумаца, добитник „Оскара”, Николас Кејџ на велико платно донео је ново тумачење чувеног грофа Дракуле, у најновијем остварењу „Ренфилд” које се ових дана приказује и у домаћим биоскопима. Улогу насловног јунака, оданог Дракулиног помоћника Ренфилда, игра млади и талентовани Николас Холт, који је овог легендарног књижевног јунака представио савременим генерацијама на до сада невиђен начин.

Николас Кејџ, како каже у интервјуу који је „Политици” уступила дистрибутерска кућа „Тарамаунт”, био је одушевљен понуђеном улогом Дракуле јер му је дата прилика да игра у стилу „Америчког вукодлака у Лондону” којем се одувек дивио.

– Моја прва реакција када сам прочитао сценарио је да је храбар и јединствен. „Ренфилд” је оригиналан и то је попут студије о токсичним везама које тако често виђамо. Мислио сам да је смешно, али је и потресно. Овде је танка линија између трагедије и комедије с рањивим приступом Николаса Холта лику Ренфилда. Дакле, редитељ Крис Макеј био је врло пажљив у грађењу приче, које је попут балансирања.

Кејџов задатак био је посебно тежак јер смо се у историји кинематографије много пута сусретали са изведбама чувеног Дракуле.

– Успомене које имам у вези са овим ликом сежу у време када сам имао четири или пет година, када је мој отац пуштао црно-беле неме филмове, а један од њих је био „Носферату” с Максом Шреком. Када видите тај филм тако млади, то оставља неизбрисив утисак. Дакле, у „Ренфилду” сам желео да одам почаст Максу Шреку, али и мом оцу који је говорио средњоатлантским нагласком и био невероватно интелигентан. Онда сам помислио: „Хајде да ово мало проширимо и погледамо неке од сјајних женских представа за које мислим да би могле бити примењиве на ову верзију Дракуле. Посебно сам размишљао о односу који је лик Ен Банкрофт имао с Дастином Хофманом у „Дипломцу”. Тако је њен глас почео да ми пада на памет. Такође, верујем да је наступ Герија Олдмена био нокаут јер је донео рањивост, а надамо се да ће тога бити мало и овде, иако је ово више комедија – објашњава познати глумац и додаје:

– Франк Ланђела је био сјајан јер је донео шарм, па сам одлучио да се и ја поиграм с тим. А ту је и признање за Бела Лугосија кога сви сматрају ултимативним Дракулом. Али Дракула за којег мислим да је најсличнији мом, делимично зато што мој отац толико личи на њега, је Кристофер Ли. То је изведба у коју се чинило да је најлакше и потпуно природно „упасти”. У сваком случају, све што упијам и примам од ових других утицаја филтрирам кроз свој инструмент.

Посебну драж филму дали су стручњаци из свих области иза камера. Џулс Холдрен из одељка за косу је дизајнирао „Кристофер Ли изглед” из шездесетих година прошлог века. Шминка Кристин Тинслиј је донела уверљивост и необичност.

– Надајмо се да ће се ова два елемента сударити на такав начин да ће резултирати Дракулом за памћење. На почетку нашег филма, Дракула је ужасно изобличен, па се подмлађује кроз испијање крви, али то је дуг, мукотрпан процес који почиње најгротескнијим изгледом, да би се потом полако увукао у лик који видимо касније. У том смислу увек размишљам о Џону Херту и његовом невероватном наступу у улози „Човека слона”, где добијате пуно емоција из самог говора тела, очију и гласа – наглашава Кејџ. Он ужива у царству хорора јер, како каже, подстичe његову машту.

На однос Дракуле и његовог помоћника Ренфилда гледа овако:

– То је токсична веза, с физичким и вербалним злостављањем. Такозвани господар и такозвани слуга имају однос љубави и мржње из којег не могу изаћи. Овде га примењујемо на натприродну хорор комедију, али сама тематика није смешна. Заправо, то је прилично страшно и узнемирујуће, иако је у основи и једна врста љубави. Истражујемо мрачну страну међуљудских односа, али кроз форму комедије.

Николас Кејџ је пун речи хвале за свог колегу и имењака Николаса Холта, који тумачи Ренфилда.

– Радио сам с Николасом Холтом на филму „Прогностичар”, где је играо мог сина. Оно што овог „Ренфилда” чини тако уверљивим је начин на који Холт може да изнесе патетику и рањивост, а поврх тога има и онај „чаплински” комични шарм који је врло ефектан на камери. Свиђа ми се његова верзија лика Ренфилда.

Разлог због којег је Кејџ прихватио сарадњу са редитељем Крисом Макејем је што му се допао његов „Лего Бетмен филм” и „Сутрашњи рат”.

– Он је једноставно фантастичан и даје заиста сјајне савете као редитељ. Један од мојих задатака као глумца је да олакшам редитељеву визију, па сам покушао да му дам оно што је тражио. Мислим да Крис, такође, уноси срце и искрен патос у филм, посебно због теме. Дакле, резултат је комедија и хорор с мало убаченим „Источно од раја”.

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.