Аудиција ансамбла Балета СНП-а
Ансамбл Балета Српског народног позоришта у Новом Саду организује аудицију за пријем балетских играча, 7. јуна од 12 часова.
Балет СНП-а основан је 8. марта 1950. године. Прва уметничка игра у Новом Саду, бележе хроничари, могла се видети још у 18. веку приликом гостовања трупе Јозефа Бауерфајнда и Франца Шварца, а током 19. века само спорадично захваљујући гостујућим страним трупама. У међуратном периоду српску Атину су посећивали страни балетски играчи, парови, групе и ансамбл балета Народног позоришта у Београду са представом „Копелија“. Уметничка игра од 1920. до 1927. негована је у СНП захваљујући Клеменсу Клеменчићу, играчу, кореографу, редитељу, глумцу и певачу. Крајем 30-сетих у СНП је уместо Клеменчића ангажована Милена Чутуковић-Поповић, као играч и кореограф, која је и после Другог светског рата спремала игре за све представе ове куће културе. Обнављањем Опере 1947. јавила се снажна потреба за играчким кадром па је у оквиру тадашњег позоришног Драмског студија крајем наведене године формиран Балетски одсек који је већ 1948. прерастао у Средњу балетску школу. Фебруара 1950. тадашњи управник СНП Јован Коњовић и Маргита Дебељак одржали су аудицију после које је примљено 24 члана фолклорне групе уметничког ансамбла Централног дома ЈНА у Београду под вођством Марине Олењине. То је био почетак рада Балета СНП.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


