Новим бунарима Пожаревац полако решава проблеме водоснабдевања
Пожаревац – Пожаревац дуже од деценије има проблем са пијаћом водом, што због повишеног нивоа нитрата што због великих губитака на мрежи и отежаног водоснабдевања услед недостатка капацитета, поготово у висинским зонама у летњем периоду. На водоизвориштима „Кључ” и „Меминац” изграђено је седам нових бунара и, према речима Миодрага Степановића, директора фирме „Георад” из Костолца, ових дана би требало да почне њихова експлоатација. То у пракси значи да Пожаревац добија 104 литре пијаће воде у секунди, и што је најважније – она је доброг квалитета, кажу надлежни. На ова два водоизворишта сада постоје 23 бунара.
То је количина воде од 500 литара у секунди, што је некада било незамисливо на овој локацији. У новим бунарима квалитет воде је изузетно добар, а у старим који се налазе на водоизворишту „Кључ” ниво нитрата је око 21 милиграм по литру, што је мала вредност у односу на оно што је било претходних десет и више година, каже Александар Димитријевић, директор ЈКП „Водовод и канализација” Пожаревац.
Градоначелник Саша Павловић истакао је да су се новим бунарима стекли предуслови да град крене са пројектом водоснабдевања у насељима Лучица, Пругово и Пољана, али и стишких насеља. Међутим, изградња седам бунара, која је започета 2022. године а завршена ове, по његовој оцени представља средњорочно решење за водоснабдевање Пожаревца у наредних десет година. Ипак, каже, уз добро управљање период експлоатације воде са водоизворишта „Кључ” може бити и дужи.
Да би дугорочније решили водоснабдевање Пожаревца али и градске општине Костолац, градоначелник је најавио покретање истражних радова на новом водоизворишту „Јагодица”, које је дефинисано Планом генералне регулације Костолац. То водоизвориште је, међутим, требало да проради још 2015. године по Генарално-развојном плану за водоснабдевање Пожаревца, који је урадио Институт за водопривреду „Јарослав Черни”, али то се није догодило. Сада од градоначелника стиже нова најава међуопштинске сарадње са општином Велико Градиште, са којом преговарају да и тамо искористе постојеће капацитете пијаће воде.
До дугорочнијег решења и даље остају неки проблеми. По речима директора ЈКП „Водовод и канализација”, снимањем мреже у другој и трећој висинској зони наишли су на „паукову мрежу”.
„То су најкритичнија места у граду. Наишли смо на велики број мрежа које су рађене приватно или без икаквих контрола”, казао је Димитријевић. Градоначелник Павловић истиче да по новим прописима нико не сме да гради без дозвола и уписа мреже у катастар водова.
„Како бисмо добро управљали било којом комуналном мрежом морамо да знамо стање на терену, односно где нам иду водови. Морамо прво постојеће стање да доведемо у ред, а затим и да стратешки планирамо и решавамо нове проблеме”, казао је он.
Иначе, вредност новоизграђених бунара је 130 милиона динара са ПДВ-ом.
План за смањење губитака воде
План детаљне регулације водоизворишта „Јагодица” у Костолцу обухвата појас око периферног дела града који се протеже дуж водених токова, односно између реке Дунав и костолачког канала Дунавац. Генералним планом предвиђено је да то водоизвориште буде на подручју насеља Острово. Обновом мреже пожаревачки водовод требало би да губитке сведе на мање од 20 одсто.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


