„На уранку” у Нишу
Премијера прве српске опере у једном чину „На уранку” композитора Станислава Биничког, за коју је либрето писао Бранислав Нушић, биће изведена вечерас од 20 сати на сцени Народног позоришта у Нишу, а као докторски уметнички пројекат редитељке Јоване Солуновић Митровић. Реч је о пројекту дигитализације малих оперских форми у циљу ширења културног наслеђа и доступности ових уметничких дела публици широм света. Наступају: Катарина Михаиловић, сопран, Александра Ристић, мецосопран, Дамјан Мишић, тенор, и Марко Милисављевић, баритон. Кореографију и сценски покрет потписује Малгоржата Осипинска, идејно решење и концепт сценографије и костима, такође Јована Солуновић Митровић.
Опера „На уранку” настала је 1903. године, а радња је смештена у српском селу под турском влашћу где се рађа љубав између Радета и Станке. Станка долази на бунар по воду очекујући Радета. Наилази Радетова мајка Анђа која их благосиља и одобрава венчање. Сеоски ага Реџеп безнадежно је заљубљен у Станку и намерава да осујети њен брак са Радетом… Главна јунакиња Станка, суочава се са изазовима и ограничењима које намеће патријархално друштво. Њена љубав према Радету није само романтична, већ је и симбол борбе за слободу и аутентичност.
Јована Солуновић Митровић је докторанд на Факултету савремених уметности у Београду где се бави изучавањем процеса дигитализације малих оперских форми, а опера „На уранку” Станислава Биничког, њен је докторски-уметнички пројекат, вођен менторством редитеља професора Божидара Ђуровића. Опера је настала у копродукцији Факултета уметности у Нишу са Факултетом савремених уметности у Београду, а у сарадњи са Народним позориштем у Нишу.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


