Озваничен избор Зилкића
У присуству више од 60 имама из целе Србије Адем Зилкић је јуче на свечаности у београдској Бајракли џамији постављен за новог реис-ул-улему Србије. Меншуру (овлашћење да по шеријатском праву заступа Исламску заједницу Србије и преузме одговорност за све исламске вернике) новоизабраном врховном поглавару Исламске заједнице Србије Зилкићу предао је Хамдија Јусуфспахић, који је на Врховном сабору 4. октобра изабран за почасног и доживотног реис-ул-улему.
"Желим од свег срца да ти предам ову меншуру у којој је написано оно што треба да вршиш, а молим Алаха да ми у селам упише ову дужност коју сам обављао 40 година", казао је Јусуфспахић честитајући новом реису на избору.
Нови реис је поводом ступања на дужност рекао да је то за њега част, али и обавеза. "Даћу све од себе за добробит свих муслимана и целе заједнице", поручио је Зилкић и изразио наду да ће са свим истинским верницима који поштују начела вере успети да одговори дужностима. Он је подсетио да су највеће вредности ислама љубав према ближњима, толеранција и поштовање других вредности и култура.
Меншуром Врховни сабор ИЗС овластио је Адема Зилкића да у духу Курана, речи божије, Шеријата и закона земље Србије, сходно Уставу Исламске заједнице Србије врши све обавезе реис-ул-улеме водећи рачуна о свим муслиманима у Србији.
Адем Зилкић је положио заклетву над Кураном и поручио да ће "часно и одговорно обнашати функцију реис-ул-улеме Исламске заједнице Србије у складу са Кураном и шеријатским правом и да ће чувати јединство ИЗС. Нови реис-ул-улема Србије је позвао све муслимане у нашој земљи да се овог "29. дана Рамазана 1428. хиџретске године" у миру припреме за празновање најрадоснијег празника Бајрама.
Србијански муфтија Мухамед Јусуфспахић је јуче рекао да се овим чином обнавља традиција Исламске заједнице Србије и изразио наду да "ћемо идуће године 18. маја прославити 140 година од формирања најстарије и прве исламске заједнице на Балкану".
Елдин Ашћерић, генерални секретар ИЗС-а, подсетио је да је Исламска заједница у Србији формирана 1868. године по одобрењу кнеза Михаила Обреновића и указом из Истанбула.
Свечаности постављења новог реиса јуче су у Бајракли џамији присуствовали и представници Српске православне цркве, Римокатоличке цркве, Јеврејске заједнице и чланови дипломатског кора.
М. Пешић
--------------------------------------------------------------------------
Порука реис-ул-улеме Зилкића
"Обраћам се вама драга браћо у нашем лепом Санџаку и молим за мир и ред. Алах драги заповеда да се добро чини, а забрањује да се зло ради", рекао је реис-ул-улема Адем Зилкић у бајрамској поруци и наставио: "Ако смо свесни ових чињеница онда морамо смоћи снаге да заједнички превазиђемо тренутна размимоилажења у мишљењима и схватањима. То је израз наше дубоке вере и то Господар од нас тражи. Браћо моја истина и правда су вредности на које нас наша вера посебно обавезује".
Позивајући на мир и стрпљење реис-ул-улема Адем Зилкић је у бајмрамској поруци пожелео свим верницима у Србији да у њиховим домовима влада весеље, љубав и задовољство.
Врховни поглавар ИЗС-а подсетио је да "без истине нема правде, а без правде нема сигурности. Истину не смемо изгубити, правду не смемо повредити. Онолико колико међу нама буде правде толико ће бити и мира. А колико буде мира биће сигурности у нашим животима".
М. С. П.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


