УН: Више од два милиона људи расељено због оружаних сукоба у Судану
КАИРО – Више од два милиона људи расељено је због оружаних сукоба у Судану, саопштиле су данас Уједињене нације и упозориле да су у граду Генеина у Дарфуру можда почињени „злочини против човечности”.
У Судану влада хаос од средине априла, када су вишемесечне тензије између војске и паравојних Снага за брзу подршку прерасле у оружане борбе у главном граду Картуму и широм те североисточне афричке земље, укључујући западни регион Дарфур.
Брутални сукоби су приморали више од 1,6 милиона људи да избегну у безбеднија подручја Судана, док је око 530.000 других побегло у суседне земље, Египат, Јужни Судан, Чад, Етиопију, Централноафричку Републику и Либију, наводи Међународна организација за миграције.
Према подацима Синдиката суданских лекара, до 12. јуна је убијено најмање 959 цивила, а око 4.750 је рањено.
Та организација је саопштила да би број жртава могао бити много већи јер нема податке о убијенима и рањенима у сукобима у Генеини, главном граду провинције Западни Дарфур. Градске болнице у Генеини не раде откако су тамо избиле борбе у априлу.
Паравојне Снаге за брзу подршку и њихови савезници из арапских оружаних група убили су и ранили стотине људи у том граду протекле недеље, наводе локални активисти и званичници УН, преноси Бета-АП.
Изасланик УН у Судану Волкер Пертес рекао је јуче да су борбе у Генеини попримиле „етничку димензију” и да би напади арапских оружаних група и Снага за брзу подршку „могли да представљају злочине против човечности”.
Активисти и становници Генеине пријавили су да су десетине жена сексуално нападнуте у својим домовима и док су покушавале да побегну од сукоба. За готово све случајеве силовања окривљене су Снаге за брзу подршку, које нису одговориле на више захтева за коментар.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


