Кључеви нових домова за 36 избегличких породица
Панчево – У панчевачком насељу Стрелиште усељена је нова зграда намењена стамбеном збрињавању породица из Босне и Херцеговине и Републике Хрватске, које су се у таласу избеглиштва током сукоба на територији бивше Југославије, од 1991. до 1995. године доселиле у Панчево. Кључеве нових станова изграђених у оквиру Потпројекта 9 Регионалног стамбеног програма у Републици Србији, добило је 36 избегличких породица
„Након више од 25 година решавамо наше стамбено питање. Ја сам 1995. године из Двора на Уни, усред рата, избегао у Србију. Првих година сам живео у Качареву, онда сам се преселио у Панчево, да би овде засновао породицу, добио двоје деце. Сада са нашим станом живот добија нови смисао. У име свих породица желим да се свима захвалим и пожелим да и све друге породице које су избегле, а немају решено стамбено питање, такође добију кров над главом”, поручио је Жељко Грабунџија, један од корисника Регионалног стамбеног програма.
Градоначелник Панчева Александар Стевановић, уз захвалност Комесаријату за избеглице и миграције и Јединици за управљање пројектима у јавном сектору и бројним партнерима и донаторима из инoстранства, истакао је да је ово за град велики дан, да дочека да 36 породица реши један од највећих животних проблема, нарочито када се зна да је реч о прогнанима из својих домова. Он је станарима поручио да ће у врло кратком року стећи могућност да откупе ове станове по условима које прописује закон.
Регионални стамбени програм се у Србији реализује 11 година и за то време је своју сталну адресу добило укупно 7.162 породице.
„Остало нам је још да стамбено збринемо 250 породица у Београду, у новосаграђеном објекту у насељу Овча, као и у објекту у Пећинцима чиме ћемо достићи да Србија у оквиру Регионалног стамбеног пројекта укупно стамбено збрине до 7.500 повратника”, истакла је Наташа Станисављевић, комесарка за избеглице и миграције Републике Србије.
Рeгиoнaлни стамбени програм зajeднички је вишeгoдишњи прoгрaм Србије, Босне и Херцеговине, Црне Горе и Хрватске, кojи имa зa циљ дa oбeзбeди трajнa стaмбeнa рeшeњa зa нajугрoжeниjе избeгличке пoрoдице у рeгиoну. Спроводи се уз подршку ОЕБС-а и УНХЦР-а, и међународне донаторске заједнице коју чине САД, Немачка, Норвешка, Швајцарска, Италија, Данска, Турска, Луксембург, Шпанија, Кипар, Чешка, Мађарска, Румунија и Словачка, на челу са највећим донатором, Европском унијом, која је у Програм уложила више од 200 милиона евра.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


