Среда, 24.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Кључеви нових домова за 36 избегличких породица

Регионални стамбени програм се у Србији реализује 11 година и за то време су своју сталну адресу добиле укупно 7.162 породице
Кључеви нових домова за 36 избегличких породица
Новоизграђени станови у насељу Стрелиште (Фото О. Јанковић)

Панчево – У панчевачком насељу Стрелиште усељена је нова зграда намењена стамбеном збрињавању породица из Босне и Херцеговине и Републике Хрватске, које су се у таласу избеглиштва током сукоба на територији бивше Југославије, од 1991. до 1995. године доселиле у Панчево. Кључеве нових станова изграђених у оквиру Потпројекта 9 Регионалног стамбеног програма у Републици Србији, добило је 36 избегличких породица

„Након више од 25 година решавамо наше стамбено питање. Ја сам 1995. године из Двора на Уни, усред рата, избегао  у Србију. Првих година сам живео у Качареву, онда сам се преселио у Панчево, да би овде засновао породицу, добио двоје деце. Сада са нашим станом живот добија нови смисао. У име свих породица желим да се свима захвалим и пожелим да и све друге породице које су избегле, а немају решено стамбено питање, такође добију кров над главом”, поручио је Жељко Грабунџија, један од корисника Регионалног стамбеног програма.

Градоначелник Панчева Александар Стевановић, уз захвалност Комесаријату за избеглице и миграције и Јединици за управљање пројектима у јавном сектору и бројним партнерима и донаторима из инoстранства, истакао је да је ово за град велики дан, да дочека да 36 породица реши један од највећих животних проблема, нарочито када се зна да је реч о прогнанима из својих домова. Он је станарима поручио да ће у врло кратком року стећи могућност да откупе ове станове по условима које прописује закон.

Регионални стамбени програм се у Србији реализује 11 година и за то време је своју сталну адресу добило укупно 7.162 породице.

„Остало нам је још да стамбено збринемо 250 породица у Београду, у новосаграђеном објекту у насељу Овча, као и у објекту у Пећинцима чиме ћемо достићи да Србија у оквиру Регионалног стамбеног пројекта укупно стамбено збрине до 7.500 повратника”, истакла је Наташа Станисављевић, комесарка за избеглице и миграције Републике Србије.

Рeгиoнaлни стамбени програм зajeднички је вишeгoдишњи прoгрaм Србије, Босне и Херцеговине, Црне Горе и Хрватске, кojи имa зa циљ дa oбeзбeди трajнa стaмбeнa рeшeњa зa нajугрoжeниjе избeгличке пoрoдице у рeгиoну. Спроводи се уз подршку ОЕБС-а и УНХЦР-а, и међународне донаторске заједнице коју чине САД, Немачка, Норвешка, Швајцарска, Италија, Данска, Турска, Луксембург, Шпанија, Кипар, Чешка, Мађарска, Румунија и Словачка, на челу са највећим донатором, Европском унијом, која је у Програм уложила више од 200 милиона евра.

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.