И „дуги ковид” убија
Европски огранак Светске здравствене организације (СЗО) тврди да су се дугорочне здравствене последице након оболевања од ковида 19 само у Европи појавиле код бар 36 милиона људи. То значи да, у просеку, сваки тридесети Европљанин и даље осећа тегобе јер се разболео током пандемије. Струка овај феномен назива „дуги ковид” или постковид синдром. Реч је, како су из СЗО навели на конференцији у Копенхагену, о сложеном здравственом стању о коме се зна врло мало.
Ханс Клуге, директор СЗО за Европу, имао је песимистичне прогнозе које се, укратко, могу свести на то да се без развоја свеобухватне дијагностике и свеобухватног начина лечења друштво истински никада неће опоравити од пандемије.
Таман када смо мислили да смо изашли из те „мрачне зоне”, струка нас упозорава да смо заправо већ у некој другој, дугорочној фази о којој они мало знају, тачније, о чијој сложености – за сада само расправљају. Они међу главним симптомима који се испољавају у „дугом ковиду” наводе умор, губитак памћења, бол у зглобовима и недостатак даха. Кажу и да је један од најзаступљенијих начина на који вирус утиче на наше здравље изазивање инфламаторног одговора који оштећује органе, првенствено плућа и мозак.
Смернице за опоравак од симптома дугорочног ковида за сада се заснивају на посебној исхрани фокусираној на протеинима и омега-3 масним киселинама која помаже да се врати здравље и имунитет. Студије откривају да је продужени ковид узрок веће стопе смртности и дуготрајних срчаних проблема.
Здравствена организација каже да је ковид 19 и даље одговоран за више од 1.000 смртних случајева на недељном нивоу, и то само у европском региону, који осим чланица ЕУ обухвата и источноевропске државе. Подаци које је прикупила агенција СЗО за Европу су, притом, како кажу, вероватно недовољно прецизни јер многе земље немају адекватну евиденцију, што значи да смртних исхода изазваних ковидом 19 има више. Разлог донекле лежи и у томе што је СЗО прошлог месеца објавила да корона више не представља глобалну здравствену опасност, а многе земље су се на тај начин опходиле према ковиду и далеко пре него што је здравствена организација истакла овај закључак. Међутим, указали су да то не значи да је пандемија завршена већ да је то сада здравствени проблем јер су у југоисточној Азији и на Блиском истоку забележили раст оболевања од овог вируса.
САД без доказа да је корона потекла из кинеске лабораторије
Вашингтон – Америчке обавештајне агенције нису пронашле директне доказе да је ковид 19 изашао из кинеске лабораторије, наводи се у извештају с којег је скинута ознака тајности. Канцеларија директора Националне обавештајне службе (ОДНИ) саопштила је да и природно и лабораторијско порекло остају вероватни сценарији, пренео је Би-Би-Си. Уочено је да се већина америчких обавештајних агенција слаже да вирус није генетски модификован или „лабораторијски прилагођен”. Кина је снажно одбацила теорију лабораторијског цурења.
Централна обавештајна агенција (ЦИА) и још једна агенција и даље нису у стању да утврде тачно порекло пандемије ковид 19 јер се обе (природне и лабораторијске) хипотезе ослањају на значајне претпоставке, наводи се у извештају објављеном на 10 страница. Четири агенције верују да је вирус пренет са животиња на људе, наводи се у извештају. Две агенције – Одељење за енергетику и ФБИ – и даље верују да је вирус процурио из лабораторије. Све америчке обавештајне агенције слажу се да ковид 19 није развијен као биолошко оружје, наводи се у извештају.
У њему се наводи да су институт у Вухану и кинеска војска сарађивале у раду на вирусу корона за потребе јавног здравља, али не и на инфекцијама које су вероватно могле да изазову ковид 19. Али у извештају се, такође, наводи да су научници у Вухану конструисали „химере” или комбинације вируса корона и користили технике обрнутог генетског клонирања које би могле да сакрију намерне промене. Наводи се и да неки истраживачи вероватно нису користили адекватне мере предострожности пре пандемије, преноси Танјуг.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


