Вучић: Курти одбио план Шолца и Макрона да градоначелници Албанци поднесу оставке
Председник Србије Александар Вучић изјавио је да су, на основу плана немачког канцелара Олафа Шолца и француског председника Емануела Макрона, Албанци који су изабрани за градоначелнике општина на северу КиМ са освојених само 3,4 одсто гласова бирача, требало да поднесу оставке, а да је премијер привремених приштинских институција Аљбин Курти такав план одбио.
Вучић је рекао у интервјуу за „Павловић тудеј” да су Шолц и Макрон осмислили план за решавање питања албанских градоначелника, али да, на њихово велико запрепашћење, исход није био баш у складу са њиховим очекивањима.
„Требало је, према плану Шолца и Макрона, на основу онога што смо чули у Кишињеву, да ти људи (градоначелници Албанци) поднесу оставке. Курти је одбио да поднесу оставке”, навео је Вучић.
Вучић је истакао да се сада од Срба тражи да захтевају изборе у општинама на северу КиМ, а косметски Срби неће да учествују на изборима јер Курти није формирао Заједницу српских општина.
„На крају, Срби увек буду под великим притиском, јер Срби увек желе да бирају мир, а Курти хоће да провоцира да мира нема. И то је суштина”, указао је Вучић..
Вучић је истакао да албански градоначелници изабрани са 3,4 одсто гласова на целој територији севера КиМ немају легитимитет.
„Замислите да неко у Србији добије три одсто гласова и каже „Ја ћу владати, хапсићу, туцћи и све остало”, навео је Вучић.
Председник је указао да би Србија у том случају била на свим црним листама света.
Председник Србије је истакао да је очигледно да је Куртијев циљ поткопавање мира, због чега су Срби, како је рекао, „све време ухваћени између чекића и наковња”.
Вучић је истакао да се Београд томе мора супротставити и покушати да очува мир и да рационалним аргументима објасни партнерима на Западу о чему је реч.
На питање која је стабилна формула за излазак из кризе, Вучић је одговорио да данас не види такву формулу.
„Могао бих да вам причам бајке, али нисам љубитељ бајки, волео сам их до своје пете или шесте године. Али за мене је важно да се разговара и да неко схвати да ће нас, ако не будемо одговорни и озбиљни, овај човек (Курти) увести у сукоб”, упозорио је Вучић..
Председник Србије је указао да испод површине, нестабилна ситуација тиња.
„Сада је мирно, данас је мирно. Сутра, када поново почне да хапси људе, никада више неће бити мирно”, навео је Вучић.
Портал „Павловић тудеј” подсећа да је бивши председник САД Бил Клинтон, када га је недавно у Тирани одликовао медаљом албански премијер Еди Рама, упутио оштру поруку Куртију у вези са његовом акцијом на северу КиМ, рекавши: „Престаните са овом глупошћу”.
На питање „Павловић тудеј” да то прокоментарише, председник Вучић је поменуо теорије завере које су преплавиле друштвене медије као одговор на Клинтонову поруку Аљбину Куртију.
„Не знам да ли сте приметили шта се догодило после. Дошло је до навале ботова и тролова на друштвеним мрежама, а квази званичници и Куртијеви сарадници оптужују Била Клинтона да је примао новац од Едија Раме да би критиковао Куртија'', рекао је Вучић.
„То је као нешто из научне фантастике; не можете ни да коментаришете”, додао је Вучић.
„Све што могу да кажем је да је тиме само потврдио оно што сви други говоре о њему”, рекао је председник Србије.
На питање да ли је Еди Рама ишта помињао о Клинтоновој изјави током државне посете Београду, Вучић је рекао да је Еди Рама поменуо да је очигледно шта сви мисле.
„Не желим да се мешам у албанске спорове, али да, обавештен сам како је протекла посета Била Клинтона Албанији”, додао је Вучић.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


