Мајка Отаџбина у Кијеву уместо српа и чекића држаће трозубац
Украјинско министарство културе саопштило је да су почели радови на замени совјетског српа и чекића украјинским трозупцем на статуи Мајка Отаџбина у Кијеву.
Државна инспекција за архитектуру и урбанизам раније овог месеца саопштила је да је издала дозволу за замену амблема.
Радови ће бити завршени до Дана независности Украјине, који се обележава 24. августа.
Мајка Отаџбина је монументална статуа унутар Музеја Великог отаџбинског рата код Кијева. Начињена је од нерђајућег челика, а дизајнирао ју је истакнути руски вајар и уметник Јевгениј Вучетич и архитекта Василиј Бородај. Изграђена је и отворена на Дан победе, 9. маја 1981. године. Висока је 62 метра, а надограђена је на највиши спрат музеја.
Статуа приказује Мајку Отаџбину, која у десној руци држи мач висок 16 метара, а у левој је, све до сада, држала штит са приказом грба Совјетског Савеза.
Око статуе се нижу мермерне плоче с уклесаним именима више од 11.600 војника и 200 радника проглашених за хероје Совјетског Савеза и хероје социјалистичког рада.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


