Кликом до више знања
Кад нешто не знамо, најлакше је да консултујемо „Википедију”. Ако први пут чујемо за неко име из света спорта или уметности, сазнаћемо нешто више на врло једноставан начин. Кад је неко рођен, да ли је још жив, како му се зове друга супруга, све су то подаци који се уносе у глобалну онлајн енциклопедију.
Поставља се питање ко те податке уноси, проверава, уређује. Одговор је – „Викимедија”, која има огранке по целом свету, па тако постоји и „Викимедија Србије”. Дакле, за разлику од „Википедије” која је нека врста дигиталне енциклопедије, „Викимедија” је покрет волонтера који је уређују.
– „Викимедија Србије” је невладино, нестраначко и непрофитно удружење, чији су циљеви промоција и подржавање стварања, сакупљања и умножавања слободног садржаја на српском језику искључиво на непрофитан начин. У основи је идеја да сви људи имају једнак приступ знању и образовању – каже Ивана Маџаревић, извршна директорка „Викимедије”.
Истиче да на „Википедији” не постоје аутори текстова, с обзиром на то да сав садржај на овој енциклопедији мора да представља знање које је већ признато и познато. Особа која пише или допуњава чланке на „Википедији” назива се уредник, односно уредница „Википедије”.
Зато су најчешће теме у „Википедији” оне које праве „викимедијанци”. Оне могу да се сваког дана и сваког сата мењају и ажурирају. Теме могу бити врло различите од спорта и политике до историје и географије.
Наша саговорница додаје да „Викимедија Србије” организује обуке, семинаре за наставнике, радионице за ученике и студенте који уче како да уређују „Википедију” и да пишу семинарске радове. Пажњу посебно привлаче уређивачки маратони и маратонска такмичења, којима се увећава знање о некој у том тренутку битној теми.
Недавно је организована конференција „Викилајф” на којој су се окупили уредници „Википедије” из земље и региона и разговарали шта треба унапредити.
Задужбина „викимедијанаца” се развила, има своје запослене и организацију, коју чине огранци по разним земљама. Један од основних циљева „викимедијанаца” је како увести „Википедију” у образовни систем Србије преко писања реферата и семинарских радова на задате теме, али и подстицање професора за коришћење модерног приступа у настави.
– „Википедија” у школама је пројекат намењен средњошколцима и студентима, с идејом да се упознају са „Википедијом”, њеним значењем, предностима и пре свега уређивањем. Поједине високообразовне институције, с којима смо остварили сарадњу, имају своје вики амбасадоре – студенте који организују активности – наглашава наша саговорница.
Посебан значај имају петодневни кампови у природи с идејом да се група студената и средњошколаца додатно едукује и умрежи, како би се направила база амбасадора образовног програма и тима активних волонтера. Захваљујући овом пројекту, „Викимедија Србије” сваке године увећава свој тим.
ГЛАМ пројекат намењен је галеријама, библиотекама, архивама и музејима, а његов циљ је да ризница културног и историјског наслеђа наше зeмље буде доступна на интернету. Пројекат укључује и друге институције као што су позоришта, зоолошки вртови, ботаничке баште. Од 2017. овај програм има подршку Министарства културе и информисања.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


