Резерве крви у Институту за трансфузију на овогодишњем минимуму
Оптималан број јединица крви на недељном нивоу који је неопходан да не би долазило до минималних резерви крви је две хиљаде, а минималан број јединица крви је 1.500, изјавила је за Танјуг Ивана Родић из Института за трансфузију крви.
„Ситуација није алармантна јер наше институције и остале трансфузијске институције располажу довољним количинама крви за збрињавање хитних случајева и неодложних стања, али ситуација заиста јесте озбиљна јер су резерве крви у Институту на овогодишњем минимуму”, нагласила је она и додала је у свим земљама у свету, па и у Србији, лето период када су смањене резерве крви.
Напоменула је да је на недељном нивоу, само на Институту за трансфузију крви Србије, који снабдева крвљу све болнице у Београду осим Земунске болнице и ВМА, које имају своје службе за трансфузију, оптималан број јединица крви неопходан како не би долазило до минималних резерви је 2.000, а минималан број 1.500.
„У последње три недеље, с обзиром на период године у ком се налазимо, прикупљено је између хиљаду и 1.200 јединица крви, конкретно прошле недеље 1.167. Сада се налазимо у ситуацији да располажемо једнодневним резервама и да недостају све крвне групе”, додала је она.
Родићева каже да су сви периоди попут празника, сезоне годишњих одмора и распуста компликовани за службу за трансфузију, јер што је мањи број људи у њиховим местима боравка то је мањи и број потенцијалних давалаца крви.
Она је позвала све добровољне даваоце крви којима је прошло време од претходног давања крви да дају крв и захвалила им се зато што редовно показују своју хуманост.
Посебно се захвалила свим грађанима који су у суботу послеподне, када је екипа Института за трансфузију крви била испред тржног центра Стадион од 13 до 17 часова, у незапамћеним временским условима добровољно дали крв.
Нагласила је да резерве крви не зависе од службе за трансфузију, већ од конкретне акције грађана, односно ако довољан број људи дође да добровољно да крв, крви ће бити довољно.
Сматра да би, када би у овој недељи више од две хиљаде људи дало крв, то утицало на благо повећање резерви, с обзиром на то да је Институт тренутно у ситуацији да клиникама може да испоручи ону количину крви која је у претходном дану прикупљена, јер увек мора да постоји резерва крви која се не дира и која служи за збрињавање хитних стања.
„У овом периоду године број акција давања крви на терену је мањи јер је могућност за организацију акција сужена. Данас су наша три мобилна тима на терену. У 8 часова су почеле и трају до 14 часова акције у Црвеном крсту у Пожаревцу и у спортској хали у Смедереву, а од 9 до 13 часова је акција у Културном центру Сопот. Наша сала ради сваког радног дана од 7 до 19 часова, суботом од 8 до 15 часова. Недеља је једини дан када сама сала Института не ради, али имамо мобилне екипе на терену. Викендом смо обично везани за шопинг центре јер ту циркулишу наши грађани”, навела је Родићева.
Навела је да је један од услова за давање крви да особа има између 18 и 65 година, да са собом понесе личну карту и да је здрава, односно да није имала неке велике хируршке интервенције у животу, да тренутно није на лечењу или испитивању и да не користи одређене лекове за терапију.
Након регистрације пролази се кратак преглед који подразумева контролу нивоа хемоглобина, потом лекарски преглед и ако лекар, помоћу упитника који се попуњава након прегледа, процени да грађанин тог дана може да да крв, онда се даје крв.
Објашњава да сама процедура давања крви траје између пет и осам минута.
За редовне даваоце крви време које треба да прође између два давања крви је 12 недеља за мушкарце и 16 недеља за жене.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


