Хиљаде демонстраната у Порт-о-Пренсу захтева заштиту од насилних банди
ПОРТ-О-ПРЕНС – Неколико хиљада људи, који су маскама скривали идентитет, демонстрирало је данас улицама главног града Хаитија захтевајући заштиту од насилних банди које пљачкају по квартовима Порт-о-Пренса и широм ове карписке острвске земље. „Желимо сигурност”, скандирали су демонстранти током двочасовне протесне шетње од проблематичног кварта Карфур Феј преко центра Порт-о-Пренса до званичне резиденције премијера где их је сачекала полиција и интервенисала бацајући сузавац. „Не могу да радим, не могу да изађем из куће. Ја сам заточеник у свом дому”, рекла је Вилен Жосеф, 36-годишња улична продавачица и мајка двоје деце која се придружила демонстрацијама.
„Бринем се да ће моја деца бити упуцана јер се меци испаљују из свих праваца. Ситуација је неподношљива”, изјавио је Џозеф, отац двоје деце од пет и седам година. Свакодневни живот Хаићана је поремећен непрестаним насиљем банди које је ексалирало због великог сиромаштва широм земље које се погоршало после атентата на председника Жовенела Моиса 2021. године, преноси АП. Према проценама стручњака, од убиства председника Моиса, криминалне банде су преузеле контролу над до 80 одсто Порт-о-Пренса, убијајући, силујући и сејући терор у заједницама које већ пате од апсолутног сиромаштва. Истовремено, на Хаитију грађани чекају на одлуку Савета безбедности УН о могућем распоређивању међународних оружаних снага, преноси Танјуг.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


