Вођа колумбијског наркокартела осуђен на 45 година због трговине дрогом у САД
Вођа истакнуте колумбијске криминалне групе осуђен је данас на 45 година затвора након што је признао кривицу по оптужбама за трговину дрогом у САД.
Амерички окружни судија Дора Иризари објавила је казну Даиру Антонију Усуги Давиду (51), познатијем као Отонијел, на саслушању у савезном суду у Бруклину, пренео је Ројтерс.
Тужиоци су за вођу картела Клан дел Голфо (Заливски клан), који се сматра најнасилнијим колумбијским наркодилером од Пабла Ескобара, рекли да је водио „терористичку и паравојну организацију” готово две деценије и да је пропустио прилику да се демобилише кроз мировни процес, који је спроводила колумбијска влада.
У судским документима из канцеларије америчког тужиоца у Бруклину наводи се да је наредио убиство, отмицу и мучење ривала, као и појединаца за које је веровао да сарађују са органима за спровођење закона.
Отониел је у јануару признао кривицу, а његови адвокати затражили су затворску казну од највише 25 година, рекавши да је он одрастао у сиромаштву и да је био приморан да се бори као дете војник у колумбијском 60-годишњем сукобу између левичарских побуњеника, десничарских паравојних формација, криминалних група и владе.
Заливски клан има више од 1.000 наоружаних људи, првенствено бивших припадника десничарских паравојних група.
Отонијел је постао њен вођа након што је био левичарски герилац.
Колумбијске оружане снаге ухапсиле су га близу границе са Панамом у октобру 2021.
Земља га је изручила Сједињеним Америчким Државама следећег маја, под условом да не добије доживотну казну затвора, преноси Танјуг.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


