Крвава кампања у Еквадору
Избори у Еквадору неће бити одложени, иако је у понедељак убијен још један политичар. Реч је о Педру Брионесу из странке бившег председника Рафаела Корее. Брионес је усмрћен у северној провинцији Есмералдас свега неколико дана након што је усред бела дана ову јужноамеричку земљу потресао атентат на председничког кандидата чувеног по оштром ставу кад је реч о корупцији и организованом криминалу.
У земљи је, након што је прошле среде елиминисан председнички кандидат Фернандо Виљависенсио, иако су га чували полиција и телохранитељи, проглашено ванредно стање, али ће 20. август ипак остати изборни дан.
Актуелни председник Гиљермо Ласо каже да је „бесан и шокиран” због овог убиства и насиља, које „неће проћи некажњено”. Ласо неће учествовати у председничкој трци, али обећава да ће се на организовани криминал „обрушити закон свом својом силином”. Међутим, дешава се управо супротно. И пре него што су банде убиле председничког кандидата (верује се да су актери Колумбијци) криминалци су се обрушили на Агустина Интријага, градоначелника Манта, кога су убили у јулу, а пре тога на Омара Мендеза, кандидата за градоначелника Пуерто Лопеза, који је страдао у фебруару. Након најновијег убиства у понедељак већина председничких кандидата сложна је у ставу да је Еквадор ван сваке контроле.
Некада релативно мирна земља оптерећена је насиљем картела. Долазак међународних нарко-банди, које профитирају од производње кокаина, уништио је земљу. Ова тема добила је централно место током председничке кампање, али је јасно да је позиција Еквадора, између два највећа произвођача кокаина, Колумбије и Перуа, несавладиви непријатељ онима који би земљу да врате на стари пут. Картели су се вешто инфилтрирали међу локалне уличне и затворске банде покренувши међусобно насиље зарад борбе за превласт и контролу над подручјима која имају стратешки значај за утовар кокаина на бродове.
„Њујорк тајмс” је недавно објавио статистику која каже да је у последње четири године број убистава чак учетворостручен и да је прошле године настрадало рекордних 4.800 људи. Званично је у првих шест месеци ове године полиција регистровала 3.560 насилних смртних исхода.
Међутим, новинар Кристијан Зурита, који ће уместо Фернанда Виљависенсија по одлуци странке наступити у недељу као председнички кандидат, не плаши се. Он је коначни избор, након што је у партији претходно предложено да је у недељу представља Андреа Гонзалес, која није имала јавну функцију, али је била Виљависенсијин избор за саборца у кампањи. Зурита је новинар који је 15 година подржавао страдалог колегу док је износио оптужбе на рачун криминала у држави и малверзација у политици. На конференцији за штампу, обучен у панцир и под полицијским обезбеђењем, обећао је да ће покушати да следи принципе убијеног Виљависенсија. Странка је позвала грађане да му дају пуну подршку, мада чак ни настрадали претходни кандидат, по прогнозама, није имао велике шансе да добије мандат и поведе земљу неким другим смером.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


