Омаж Петру Зарићу, маштовитом креатору у дрвету
Оригиналне скице, пројекте, фотографије радова, комаде намештаја и друге елементе ентеријера из богате заоставштине Петра Зарића (1902–1972) представио је Завод за заштиту споменика културе града у Музеју примењене уметности (МПУ). Изложба „Петар Зарић, Стручно цртање и детаљисање, Обрада дрвета, Унутрашња архитектура у дрвету” приређена је поводом 120 година од рођења и пола века од смрти овог ствараоца. Аутори изложбе и каталога су Снежана Неговановић, Завод за заштиту споменика културе града Београда и Добрила Иванић Здравковић, унука Петра Зарића.
Поставку је отворио Никола Селаковић, министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, а о њеном значају говориле су Биљана Јотић, директорка МПУ-а, и Оливера Вучковић, директорка Завода за заштиту споменика културе.
Зарић је био одличан цртач и маштовит креатор у дрвету. До танчина је познавао стилове, квалитет и ћуди дрвета и технологију обраде, а упамћен је и као проналазач и предавач на Академији за примењену уметност. За СПЦ радио је иконостасе и црквени намештај. Он је био стручњак за „унутрашњу архитектуру у дрвету”.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


