Девојчица из Миријева смештена у хранитељску породицу креће у школу
Девојчица из Миријева, коју су родитељи тешко занемаривали, смештена је у хранитељску породицу након опоравка у здравственој установи и за две недеље креће у школу. У Министарству за бригу о породици и демографију истичу да се она здравствено опоравила, напредује према очекивањима стручњака који прате њен развој и да су јој обезбеђени сви услови за одрастање у хранитељској породици која се овим хуманим послом бави од 2004. године. Девојчица се спрема за полазак у школу, а на тестовима за упис показала је изузетне резултате, упркос трауматичном животном искуству који је имала.
„Пуно ми је срце што се девојчица опоравила и што ће ускоро да седи у клупи са својим другарима, да се дружи, игра, учи и има безбрижно детињство, као што има свако друго дете. То је најважнија победа“, истиче др Дарија Кисић, министарка за бригу о породици и демографију, која је пре неколико дана посетила ову девојчицу и њену хранитељску породицу.
Подсећања ради, полиција је осмогодишњу девојчицу пронашла закључану у стану у Миријеву 27. Марта. Дете које је било изгладнело, неухрањено и дезоријентисано, збринуто је у Универзитетској дечјој клиници у Тиршовој, њен отац је ухапшен дан касније на Карабурми, а онда је клупко почело да се одмотава и јавност је ускоро сазнала да дете није било уписано у школу и да је остало потпуно „невидљиво“ за систем. Иако је још 2015. године пријављено да се родитељи не брину о детету адекватно, након чега је Центар за социјални рад сместио бебу у Дом у звечанској и покренуо поступак да се мајка потпуно лиши родитељског права, а отац делимично, Први основни суд у Београду донео је одлуку да се мајка делимично лиши родитељског права, док су одбијени захтеви да се мајка потпуно, а отац делимично лиши родитељског права. Пресуда је донета на основу мишљења Комисије судских вештака Клинике за психијатријске болести „Др Лаза Лазаревић“ из маја 2017. године.
Од тог момента „бригу“ о девојчици почиње да води отац, а она постаје невидљива за систем, јер отац престаје да је води на редовне систематске прегледе и не уписује је у школу. Тек када га је жена са којом је живео у ванбрачној вези пријавила за насиље у породици и полицији рекла да са њима живи и девојчица која је изгладнела и у веома лошем здравственом стању, случај је откривен, а дете је ургентно збринуто у надлежној медицинској установи, након чега је смештено у хранитељску породицу.
Како за „Политику“ истичу у Градском центру за социјални рад, против оца је покренут поступак за потпуно лишење родитељског права. Они подсећају да су одмах након рођења девојчице приметили да се родитељи о њој не старају на адекватан начин и покренули поступак за лишење родитељског права. Међутим, Први основни суд у Београду имао је другачије мишљење и девојчица је остала код оца.
Заштитник грађана Зоран Пашалић је по сопственој иницијативи, а на основу медијских објава, покренуо надзор над шест државних институција и утврдио пропусте у раду Градског центра за социјални рад – одељења Звездара и Палилула. Омбудсман је током овог поступка утврдио и системске недостатке у Закону о основама система образовања и васпитања и затражио од Министарства просвете да предложи измене измене овог и релевантних одредаба посебних закона из области предшколског и основног образовања и васпитања, који се односе на обавезу вођења евиденције о деци која су стасала за похађање предшколског програма и за упис у први разред основне школе.
У међувремену је и Прво основно јавно тужилаштво у Београду подигло оптужницу против оца који је у свом стану држао заточену осмогодишњу кћерку. Њему се на терет стављају кривично дело насиље у породици, као и злостављање и мучење. Тужилаштво тражи да отац буде осуђен на максималну казну затвора и да му се изрекне обавезно лечење од наркоманије и алкохолизма. У току истраге тужилаштво је у својству сведока испитало емотивну партнерку окривљеног, као и полицијску службеницу која је приликом интервенције по налогу тужилаштва пронашла девојчицу у купатилу стана, након чега је наложено неуропсихијатријско вештачење из чијег налаза произилази да је окривљени био урачунљив у време извршења кривичног дела, да је способан да учествује у кривичном поступку, као и да је завистан од употребе опојних дрога и алкохола.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


