Среда, 24.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Девојчица из Миријева смештена у хранитељску породицу креће у школу

Девојчица из Миријева смештена у хранитељску породицу креће у школу
(Фото А. Васиљевић)

Девојчица из Миријева, коју су родитељи тешко занемаривали, смештена је у хранитељску породицу након опоравка у здравственој установи и за две недеље креће у школу. У Министарству за бригу о породици и демографију истичу да се она здравствено опоравила, напредује према очекивањима стручњака који прате њен развој и да су јој обезбеђени сви услови за одрастање у хранитељској породици која се овим хуманим послом бави од 2004. године. Девојчица се спрема за полазак у школу, а на тестовима за упис показала је изузетне резултате, упркос трауматичном животном искуству који је имала. 

„Пуно ми је срце што се девојчица опоравила и што ће ускоро да седи у клупи са својим другарима, да се дружи, игра, учи и има безбрижно детињство, као што има свако друго дете. То је најважнија победа“, истиче др Дарија Кисић, министарка за бригу о породици и демографију, која је пре неколико дана посетила ову девојчицу и њену хранитељску породицу.

Подсећања ради, полиција је осмогодишњу девојчицу пронашла закључану у стану у Миријеву 27. Марта. Дете које је било изгладнело, неухрањено и дезоријентисано, збринуто је у Универзитетској дечјој клиници у Тиршовој, њен отац је ухапшен дан касније на Карабурми, а онда је клупко почело да се одмотава и јавност је ускоро сазнала да дете није било уписано у школу и да је остало потпуно „невидљиво“ за систем. Иако је још 2015. године пријављено да се родитељи не брину о детету адекватно, након чега је Центар за социјални рад сместио бебу у Дом у звечанској и покренуо поступак да се мајка потпуно лиши родитељског права, а отац делимично, Први основни суд у Београду донео је одлуку да се мајка делимично лиши родитељског права, док су одбијени захтеви да се мајка потпуно, а отац делимично лиши родитељског права. Пресуда је донета на основу мишљења Комисије судских вештака Клинике за психијатријске болести „Др Лаза Лазаревић“ из маја 2017. године.

Од тог момента „бригу“ о девојчици почиње да води отац, а она постаје невидљива за систем, јер отац престаје да је води на редовне систематске прегледе и не уписује је у школу. Тек када га је жена са којом је живео у ванбрачној вези пријавила за насиље у породици и полицији рекла да са њима живи и девојчица која је изгладнела и у веома лошем здравственом стању, случај је откривен, а дете је ургентно збринуто у надлежној медицинској установи, након чега је смештено у хранитељску породицу.

Како за „Политику“ истичу у Градском центру за социјални рад, против оца је покренут поступак за потпуно лишење родитељског права. Они подсећају да су одмах након рођења девојчице приметили да се родитељи о њој не старају на адекватан начин и покренули поступак за лишење родитељског права. Међутим, Први основни суд у Београду имао је другачије мишљење и девојчица је остала код оца.

Заштитник грађана Зоран Пашалић је по сопственој иницијативи, а на основу медијских објава, покренуо надзор над шест државних институција и утврдио пропусте у раду Градског центра за социјални рад – одељења Звездара и Палилула. Омбудсман је током овог поступка утврдио и системске недостатке у Закону о основама система образовања и васпитања и затражио од Министарства просвете да предложи измене измене овог и релевантних одредаба посебних закона из области предшколског и основног образовања и васпитања, који се односе на обавезу вођења евиденције о деци која су стасала за похађање предшколског програма и за упис у први разред основне школе.

У међувремену је и Прво основно јавно тужилаштво у Београду подигло оптужницу против оца који је у свом стану држао заточену осмогодишњу кћерку. Њему се на терет стављају кривично дело насиље у породици, као и злостављање и мучење. Тужилаштво тражи да отац буде осуђен на максималну казну затвора и да му се изрекне обавезно лечење од наркоманије и алкохолизма. У току истраге тужилаштво је у својству сведока испитало емотивну партнерку окривљеног, као и полицијску службеницу која је приликом интервенције по налогу тужилаштва пронашла девојчицу у купатилу стана, након чега је наложено неуропсихијатријско вештачење из чијег налаза произилази да је окривљени био урачунљив у време извршења кривичног дела, да је способан да учествује у кривичном поступку, као и да је завистан од употребе опојних дрога и алкохола.

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.