Игре ЗНД одржане упркос Томасу Баху
У Белорусији су од 4. до 14. августа одржане Друге игре земаља Заједнице Независних Држава (ЗНД) упркос томе што је у јуну председник Међународног олимпијског комитета (МОК) Томас Бах оштро напао нова међународна такмичења на којима учествује Русија. Оцрнио их је да су политичка и да су претња за олимпијски покрет.
Да се наноси штета олимпијском покрету сматра и председник Белорусије Александар Лукашенко за шта је, у свом говору на отварању Игара ЗНД, 5. августа, у арени „Минск”, окривио МОК и међународне савезе, јер се западне земље боје јаких противника, па санкцијама настоје да их одстране. Због тога су, признао је, из дана у дан све мањи изгледи да се на Олимпијским играма у Паризу идуће године појаве спортисти из његове земље и Русије.
Такмичења на Другим играма ЗНД су протекла у Минску (атлетика, одбојка, уметничка гимнастика, стрељаштво, фудбал на песку, кошарка 3х3, савремени петобој, мали фудбал), Бресту (рукомет, пливање), Витебску (тајландски бокс), Борисову (мали фудбал), Гомељу (џудо), Гродном (хокеј на трави, дизање тегова), Могиљову (стреличарство, карате), Солигорску (рвање у оба стила) , Молодечном (одбојка на песку), Орши (бокс) и Жлобину (самбо). Поред домаћина учествовали су још спортисти из Русије, Казахстана, Азербејџана, Узбекистана, Јерменије, Киргистана, Таџикистана и Туркменистана. Са Првих игара, 2021. у Казању (Русија) изостала је само Молдавија. Од бивших совјетских република ни тада, а ни сада нису били Украјина, Литванија, Летонија, Естонија и Грузија.
Али, сада су дошли – гости. Позиве су прихватили: Куба, Венецуела, Египат, Иран, Пакистан, Уједињени Арапски Емирати, Бахреин, Вијетнам, Кувајт, Либан, Малезија, Монголија и Оман. С њиховим представницима је било око 2.500 спортиста (у Казању пре две године 1.139).
Наредне Игре ЗНД биће 2025. у Азербејџану, који због Нагорног Карабаха има нерашчишћене рачуне с Јерменијом. Шеф делегације будућег домаћина Уљвија Гаџијева, како је пренео „Спутњик Азербејџан”, тврди да се питање учешћа јерменских спортиста не доводи у питање – сви су добродошли. Учешћу земаља које нису у ЗНД биће касније на дневном реду. Напоменула је да су у Белорусију те државе послале мали број спортиста, па нису битније утицале на расподелу медаља.
Највише их је, ако је то на овом такмичењу уопште било важно, освојила Русија – 288 (149 златних), затим Белорусија 236 (48), па Узбекистан 106 (28), Азербејџан 62 (10), Казахстан 53 (7), Јерменија 8 (2), Киргизија 27 (1), Таџикистан 13 (1). Туркменистан с 18, Вијетнам са 7, Египат с 4 Иран с 2, Монголија и Куба са по једном немају ниједног шампиона.
Узбекистански агенција „Подробно” је подсетила на „скепсу западних стручњака да је ово још један неуспешан покушај да се створи нов и интересантан спортски турнир” указала је да су у Казању учествовали спортисти од 14 до 23 године:
„Протекле две године су показале да има прођу нов формат, који је потпуно ван политике за разлику од великих такмичења која се одржавају под надлежношћу разних међународних федерација и комитета. Организатори су од почетка нагласак ставили на омладину позвавши пре свега јуниоре да учествују. За многе је такав приступ био споран, јер су данас у светском спорту главни ТВ преноси и гледаност. Без обзира на то организатори нису пошли на повоцу модних трендова, па су дали могућност младима, који немају тако много прилике да учествују на великим међународним такмичењима.”
У свим градовима улаз је био бесплатан, а приређивани су и сусрети с бившим славним шампионима као што су рвач Карелин, пливач Саљников, боксер Валујев... Московска „Комсомолска правда” је извела овакво поређење:
„Да, то је далеко од Олимпијаде. Али, по свом нивоу може да се упореди с Европским играма недавно у Пољској. По интересовању гледалаца Игре ЗНД су убедљиво превазишле „Европску олимпијаду”, У Пољској се завршило великим скандалом, западни медији су били у шоку од празних трибина. У Белорусији су дворане биле пуне, на белоруској телевизији су стално били преноси.”
Као потврда наведено је да при крају Игара у Минску није имала где да се купи маскота. Рис под именом Рисол готово да је био распродат. Лого је био осмокрака звезда, која постаје различак, једно од знамења Белорусије.
Шта ће Русији Игре ЗНД
„Комсомолска правда” се јавно питала шта ће Русији Игре ЗНД и дала овакав одговор:
„Док у светском спорту траје епоха санкција и искључивања главни задатак руског спорта је да сачува своју конкурентност. Да би, кад дође време за повратак, руски спортисти и репрезентације били потпуно спремни и да опет претендују да буду шампиони.”
Те новине тврде да Игре ЗНД нису Русији и Белорусији замена за Олимпијске игре. Разуме се да нису, јер на њима учествују врло млади спортисти. Међутим, ко зна шта ће да постане од Игара земаља БРИКС-а, које Русија намерава да приреди у идућој, дакле олимпијској, години.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


