Путинова порука на самиту БРИКС-а: Време доларског монопола у свету неповратно пролази
Председник Русије Владимир Путин обратио се видео-везом учесницима самита БРИКС-а који се одржава у Јоханесбургу:
„Земље БРИКС-а појачавају сарадњу у циљу остварења све већег економског раста и развоја и то доноси опипљиве резултате. Међу нама постоји партнерска подршка, сарађујемо на бази равноправности и то је суштина нашег стратешког курса који одговара основном делу светског друштва, односно већини.
Земље БРИКС-а морају да решавају сложене задатке у условима нестабилности на тржиштима и инфлаторног притиска услед неодговорног деловања једног броја земаља, рекао је Путин.
Земље БРИКС-а сарађују на принципима равноправности и партнерске подршке – трговински промет Русије са партнерима премашио је 230 милијарди долара.
Путин је истакао да ће и после овог самита бити размотрен низ процеса повезаних са преласком на националне валуте. Веома је важна улога развојне банке БРИКС која се већ показала као пандан западним финансијским институцијама.
Путин је истакао да је процес дедоларизације у обрачунима међу земљама БРИКС-а неповратан.
Русија ће своје транспортне и логистичке токове преоријентисати на поуздане партнере, укључујући чланице БРИКС-а.
По речима Путина, Русија ће остати поуздан добављач хране на афрички континент.
Русија се залаже за тешњу узајамну сарадњу како би се осигурало поуздано снабдевање храном и енергентима.
Русија је спремна да се врати у прехрамбени споразум у случају да руски захтеви заиста буду испуњени.
Ниједан услов из тог споразума није испуњен, обавезе према Русији су игнорисане, рекао је председник Русије.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


