Понедељак, 08.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа
ПРЕМА ПОДАЦИМА СТРУЧЊАКА НАСЕ

Јул – најтоплији месец од кад се мери температура

У последњих 140 година нису забележене паклене врућине, али ни поплаве и пожари који су обележили минули месец
Јул – најтоплији месец од кад се мери температура
(Pixabay)

 

Прошли месец је од првих дана у којима су оборени рекорди у глобалним температурама указивао да ће остати упамћен у светским аналима по екстремним врућинама, што је потврђено у седмицама које су уследиле: незапамћени топлотни таласи, катастрофалне поплаве изазване суперћелијским олујама, пожари са људским жртвама – све то обележило је јул 2023. Сада је стигла и званична потврда Годард института за свемирске студије Америчке свемирске агенције (Наса) да је месец за нама био најтоплији од свих од када се на планети мери температура ваздуха.

„Јул 2023. био је за 0,24 степена Целзијуса топлији од било којег јула од када се спроводе мерења, а такође био је топлији за чак 1,18 степени у односу на исти месец у раздобљу од 1951. до 1980. године. Подаци Насе потврђују оно што су милијарде људи широм света буквално осетиле: температуре су овај јул учиниле најтоплијим месецом у историји. Последице климатске кризе, нажалост, све више се осећају у целом свету”, рекао је Бил Нелсон, администратор Насе додајући да се мора хитно деловати како би се планета заштитила, јер другу немамо.

Топлотни таласи у седмом месецу ове године харали су посебно деловима Северне Америке, Северном Африком, деловима Азије, тако да је на већини континената северне Земљине хемисфере било четири степена Целзијуса топлије од просека.

Експерти Насе истичу да је екстремни јул 2023. показао да се наставља тренд загревања планете изазван људским фактором, првенствено због настављања емитовања емисија штетних гасова, које је актуелно већ четири деценије. Према подацима Америчке свемирске агенције, јул је у последњих пет година био најтоплији од 1880. године, од када се редовно спроводе мерења.

„Климатске промене утичу на људе и екосистеме широм света и очекујемо да ће многи од ових утицаја ескалирати због константног загревања планете”, рекла је научница Кетрин Калвин, виша саветница за климу у седишту Насе у Вашингтону, пренето је на сајту ове агенције.

Наса прикупља податке о површинској температури ваздуха са десетина хиљада метролошких станица, док информације о температури површине мора добија захваљујући инструментима на бродовима и бовама.

Анализа Насиних стручњака показује посебно топле температуре океана у источном тропском Пацифику, које су евидентан доказ деловања Ел Ниња, који је почео да се развија у мају 2023. године. Утицај феномена Ел Ниња, који загрева Пацифик, осетиће се у пуној снази, према тврдњама америчких експерата, у мају и јуну идуће године.

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.