Талибани траже да обезбеђење спречи улазак жена у национални парк Банд-е-Амир
Талибани ће користити безбедносне снаге да спрече жене да посете један од најпопуларнијих националних паркова Банд-е-Амир у централној авганистанској провинцији Бамијан, саопштио је данас портпарол Министарства за пороке и врлине Молви Мохаммад Садик Акиф. Акиф је пренео оцене ресорног министра Мохамеда Халида Ханафија, који је током посете провнцији Бамијан прошле недеље рекао да жене не поштују правилан начин ношења хиџаба када иду у Банд-е-Амир. Ханафи је рекао званичницима и верским властима да обезбеђење треба да спречи жене да посеćују туристичке атракције, преноси АП.
„Жене не морају да иду у разгледање града”, рекао је тада Ханефи. Прошлог новембра, влада предвођена талибанима забранила је женама да користе јавне просторе, укључујуćи паркове, наводећи да не носе правилно хиџаб или да не поштују правила родне сегрегације. Откако су преузели власт 15. августа 2021. након повлачења америчких и НАТО снага, наметнули су неколико ограничења усмерених на авганистанске девојке и жене, укључујуćи спречавање девојчица да иду у школу након шестог разреда и забрану авганистанским женама да раде у локалним и невладиним организацијама. Банд-е-Амир је главна туристичка атракција у Бамијану. Постао је први национални парк у земљи 2009. године и сваке године привлачи хиљаде посетилаца, преноси Танјуг.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


