Милета Милорадовић лауреат 22. Салона антиратне карикатуре
Крагујевац – Милета Мића Милорадовић, награђивани српски карикатуриста из Крагујевца, проглашен је за лаурета 22. Салона антиратне карикатуре, једне од најзначајнјих међународних антиратних манифестација која има традицију дужу од 40 година. Милорадовићу је припао Гран при „Весник мира” који последњих година додељује Међународна асоцијација градова курира мира, а одлуку о овогодишњем победнику Салона донео је жири којим је председавао мађарски карикатуриста Иштван Клемен.
– Цртам свакодневно, али сам награђену карикатуру чувао годину дана. Проценивши њену снагу, сматрао сам да је треба обелоданити баш у Крагујевцу, граду страдалнику из кога у свет треба послати снажну поруку мира – изјавио је Милорадовић чија је карикатура проглашена за најбољу на Салону и 1993. године.
Салон антиратне карикатуре у Крагујевцу је бијенална манифестација која се одржава од 1981. године, у знак сећања на недужне цивиле стрељане у Шумарицама октобра 1941.
– Када је Салон покренут пре 42 године, било је и оних који су се питали чему антиратна манифестација у тренутку када у свету није било ратова. Потоњи догађаји су, нажалост, показали да је једна оваква манифестација итекако потребна, мада су светом одувек тутњали ратови, који су, изгледа, постали наша свакодневица – навео је Милорадовић, поручивши да карикатуре могу да укажу на разорну снагу зла, али не и да га зауставе.
На конкурс овогодишњег Салона пристигло је 1.008 радова 427 аутора из 47 држава са свих континената. Међу мноштвом квалитетних карикатура, требало је одабрати оне које осим снажне антиратне поруке имају и високу уметничку вредност, саопштио је жири 22. Салона у чијем су раду учествовали наши карикатуристи Југослав Влаховић, Никола Констандиновић и Шпиро Радуловић, те председник савета Салона крагујевачки новинар и публициста Миодраг Стојиловић.
Прва награда и „Златна плакета” Салона припала је Михаиу Бобоцу из Румунија, друго место и „Сребрну плакету” освојио је Валериј Тарасенко из Русије, а трећа награда и „Бронзана плакета” додељена је нашем карикатуристи Младену Ђуровићу. Ова признања, укључујући и Гран при „Весник мира”, употпуњена су одговарајућим новчаним износима.
У образложењу одлука, жири је упозорио на све тежу ситуацију у свету који је пун ратних жаришта и крвавих сукоба, док се човечанство суочава са опасним претњама које у себи носи апокалиптични и призвук самоуништења. Како је наглашено, рат у Украјини подстиче на још снажнији антиратни глас који треба да заустави ужасно крвопролиће, баш као што се карикатуристи против зла боре оштрицом пера и снагом неусахле имагинације, сведочећи о тамној страни људског ума.
– Посматрајући и тумачећи дешавања на свој специфичан начин, карикатурусти могу бити и савест човечанства, ако они који одлучују о нашим животима и судбинама имају бар мало смисла за карикатуру која је и критика и опомена и упозорење, али и шала на сопствени рачун – поручио је Милорадовић.
Дипломе 22. Салона антиратне карикатуре доделили су градови који с Крагујевцем имају потписане протоколе о културној сарадњи. Та признања Бидгошћа, Биелско Биала, Сирена, Караре, Инголштата и Питештија добили су Владимир Казаневски из Украјине, Ливио Станило из Румуније, Фан Линато из Кине, Песхов Роман из Русије, те Јово Шкомац и Недељко Убовић из Србије.
Изложба карикатура са овогодишњег Салона биће приређена 20. октобра у Спомен музеју „21. октобар”, уочи Великог школског часа у Шумарицама. Поставку прати и каталог са 90 карикатура од којих ће неке бити изложене широм света. Салон антиратне карикатуре у Крагујевцу до сада је гостовао у више од 40 земаља, укључујући седиште Уједињених нација у Њујорку, зграду Европске комисије у Бриселу, као и злогласни логор у Аушвицу. Организатор манифестације је Спомен парк „Крагујевачки октобар”, а овогодишњи Салон је уз традиционалну подршку града Крагујевца добио помоћ и министарства културе.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


