Субота, 04.07.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Окончан штрајк, чекају се веће плате

Радници ваљевске фабрике „Valy” током протеста упозорења свели радни учинак на 70, односно 50 одсто, да би се после договора са менаџментом вратили пуним радним задацима очекујући нови колективни уговор до 15. септембра
Окончан штрајк, чекају се веће плате
(Фото С. Ћирић)

Ваљево – После разговора са руководством фабрике и челницима менаџмента из Италије, радници ваљевске компаније „Valy” која послује у склопу италијанске групе „Golden Lady”, великог произвођача женских чарапа и интимног рубља, прекинули су вишедневни штрајк упозорења током којег су обављали своје послове у смањеном обиму и производња је од јуче нормализована.

Директор „Valy” Радомир Вукајловић потврдио је да су запослени упознати са чињеницом да су у току преговори око потписивања новог колективног уговора чије прво ажурирање би требало да уследи 15. септембра.

Према расположивим незваничним информацијама, део радника фабрике „Valy” ступио је прошле недеље у штрајк упозорења тражећи повећање зарада и адекватну накнаду за рад суботом, уједно изражавајући протест и због високих радних норми које су им наметнуте. Радници, углавном жене, свој рад у производњи најпре су свели на 70 одсто, а пошто им на захтеве није одговорено до понедељка 28. августа, на 50 одсто радног учинка. После разговора са менаџментом у среду, од четвртка су се вратили својим редовним радним задацима у пуном обиму, очекујући 15. септембар и нови колективни уговор са новим вишим ценама рада.

Запослени у штрајку упозорења нису желели званично да се оглашавају све док не буде постигнут неки договор, па ни тада, а како се сазнаје, нису желели ни да се обраћају ниједном од два фабричка синдиката - репрезентативном УГС „Независност” и синдикату УСС „Слога”, јер су очигледно незадовољни њиховим радом. Радници нису хтели званично да контактирају ни са медијима, па су новинари до штурих незваничних информација долазили углавном личним познанствима, из извора који су инсистирали да остану анонимни...

Док је штрајк упозорења био у току, медији су пренели кратко саопштење директора Радомир Вукајловића који је навео да „Valy” запошљава 2.000 радника, да је једино предузеће у области текстилне индустрије које има потписан колективни уговор са репрезентативним синдикатом, да је фирма посвећена социјалном дијалогу. Вукајловић је указао и да је проблем инфлације и вредности зарада општи проблем који ће „Valy” решити са запосленима „у циљу очувања производње, радних места, стандарда запослених и успешног пословања”.

Компанија „Valy” послује у Србији од 2001. године и до сада је инвестирала преко 100 милиона евра у погоне у Ваљеву и Лозници. „Valy” је део међународне индустријске групе „Golden Lady” основане у Италији, једног од светских лидера у дизајну, производњи и продаји женских чарапа и интимног рубља. Та компанија има фабрике у Италији, САД, Србији... Производи више стотина милиона пари чарапа годишње и извози их у 70 земаља света. Фабрика у Ваљеву отворена је 2005. године, у Лозници неколико година касније.

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.