Парада поноса близу, циљеви још далеко
Парада поноса, која ће окупити представнике геј, лезбијске, бисексуалне и транссексуалне оријентације биће одржана у суботу 9. септембра под слоганом „Нисмо ни близу”. У разговору за наш лист, Горан Милетић из организационог одбора ове манифестације, потврђује да припреме за Прајд и договори са представницима МУП-а и Скупштине града Београда „теку без проблема”. Он оцењује да се атмосфера у друштву уочи ове манифестације веома разликује у односу на прошлогодишњу, коју су обележиле велике социјалне тензије јер је Београд био домаћин Европрајда. Подсећања ради, ова манифестација лане је одржана упркос неколико забрана полиције, али је предвиђена маршрута шетње значајно промењена и скраћена из безбедносних разлога.
Он истиче да овогодишњи слоган „Нисмо ни близу” одсликава борбу ЛГБТ покрета за равноправност, достојанство и љубав и изабран је зато што је насиље према ЛГБТ грађанима Србије и даље широко заступљено, а истополне заједнице и даље нису правно препознате и регулисане.
„Наше здравство и закони и даље системски дискриминишу трансродне особе, нисмо слободни да партнера или партнерку држимо за руку на улици, а држава нам и даље одузима уставно загарантовано право на слободно окупљање. Ниједан захтев „Београд прајда” није испуњен од 2014. године, а то су – усвајање Закона о истополним заједницама, Закона о родном идентитету и правима интерсекс особа, брза и адекватна реакција државних органа и јавна осуда представника власти на говор мржње и злочине мотивисане мржњом према ЛГБТ заједници. У захтеве спада и усвајање локалних акционих планова за развој ЛГБТ заједнице и извињење свим грађанима и грађанкама Србије који су били прогоњени пре 1994. године због своје сексуалне оријентације или родног идентитета, едукација младих о сексуалној оријентацији и родном идентитету, као и брзо расположива преекспозициона и постекспозициона профилакса (ПрЕП и ПЕП)”, наглашава наш саговорник. Он подсећа да ће овогодишња Недеља поноса, која ће се одржати од 4. до 10. септембра, обухватити низ културних, уметничких и едукативних догађаја, попут позоришног фестивала, изложби, панел-дискусија, дебата, журки и разговора са заједницом.
Бранкица Јанковић, повереница за заштиту равноправности, у разговору за „Политику” истиче да је важно да предстојећа Парада поноса протекне достојанствено, без било каквих манифестација екстремизма и да Београд као метропола покаже отвореност и разумевање. „Ниво поштовања људских права је основ и показатељ зрелости сваког демократског друштва. У постојећим друштвенополитичким глобалним околностима и много развијенија друштва су на испиту, али наш задатак је да у свим условима, ма колико били комплексни, покажемо толеранцију, разумевање и међусобно поштовање”, оценила је Јанковићева.
Србија, указала је, има солидан правни оквир за заштиту од дискриминације ЛГБТ особа, који је у потпуности усклађен са међународним стандардима.
„Међутим, мали број пријављених случајева кршења ових права не одражава реалну слику, јер је социјална дистанца према особама другачије сексуалне оријентације и даље изражена. То указује да је неопходно уложити додатне напоре у прихватању и поштовању права наших ЛГБТ суграђана и суграђанки. Такође, чињеница је да свако друштво има своје закономерности у развоју које се морају узети у обзир, због чега организатори предстојеће Параде поноса, као и надлежни у граду имају велику одговорност”, наглашава наша саговорница.
Маршрута Параде поноса иста је као 2019. и 2021. године.
„У шетњу крећемо у 16 часова из београдског парка Мањеж, а потом идемо до Владе Србије, Улице краља Милана, Трга Николе Пашића и Скупштине Србије, након чега се враћамо у парк Мањеж, где је планирана велика журка, која ће трајати до вечерњих часова. Ми се већ годинама држимо правила ’На Прајд се не зове, на Прајд се долази’, па никога нисмо звали ни на овогодишњу Параду поноса. Очекујемо да ће нам се ове године у шетњи придружити неки посланици републичког парламента и велики број амбасадора европских земаља. Једина особа која нам је до сада рекла да сигурно неће присуствовати Прајду јесте градоначелник Београда Александар Шапић”, рекао је Горан Милетић.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


