Српска привреда убрзава
Председница Владе Србије Ана Брнабић председавала је данас седници Савета за координацију акивности и мера за раст бруто домаћег производа на којој је закључено да српска привреда убрзава и да, уколико настави садашњим темпом развоја, може да оствари планирани раст БДП-а од 2,5 одсто у овој години и поред значајног успоравања европске привреде и посебно привреда земаља ка којима смо највише усмерени.
У другом тромесечју српска привреда забележила је раст од 1,7 одсто, док је у истом периоду раст економија ЕУ био око 0,5 одсто, а добар тренд из другог тромесечја настављен је у јулу месецу у којем је раст износио 2,5 одсто, саопштено је из Владе Србије. Грађевина и ИКТ сектори били су у успону у другом тромесечју, када је грађевински сектор остварио раст од чак 15,1 одсто, док је ИКТ сектор имао раст од 10,1 одсто. Када је реч о расту запослености, посебно охрабрује чињеница да је Србија у другом тромесечју забележила раст запослености од 2,3 одсто тако да број запослених у Србији у овом тренутку износи 2.364.140, што је више од пола милиона више него 2014. године.
Како је наведено, унапређење процедура у Београду, Новом Саду, Нишу и Крагујевцу направили су значајне кораке у унапређењу издавања локацијских услова и грађевинских дозвола, што додатно стимулише економски раст.
На седници је било речи и о страној радној снази и инвестицијама, с обзиром да у Србији тренутно борави 72.876 странаца са привременом дозволом, а само у августу је 2.692 странца затражило радну дозволу.
Упркос изазовима на глобалном нивоу, очекује се да ће ниво страних директних инвестиција бити на нивоу прошлогодишњег, а можда чак и премашити очекивања. Поред бројних изазова, показатељи сугеришу да се Србија успешно носи са њима и поставља се као стабилан економски партнер у региону и шире.
Савет за БДП ће наставити да прати развој ситуације и имплементира стратегије које ће омогућити одржив и стабилан економски раст, констатовано је на седници.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


