Срећа за власт да грађани не читају буџет

Иако је заказујући јучерашњу седницу парламента, само два дана пред њено одржавање, а са 25 важних предлога закона, међу којима и најважнији закон којим се мења буџет Републике Србије, председник скупштине Владимир Орлић наставио са опструкцијом скупштинског рада, посланичка група Српски покрет Двери-Патриотски блок је од 3. до 5.септембра успела да припреми и преда у процедуру 136 амандмана на предложене законе, највише на Закон о ребалансу буџета, али и на све остале кључне законе о повећању пензија за 5,5 одсто и повећању акциза за осам одсто, на Закон о управљању привредним друштвима у власништву државе, на бројне законе о просвети и високом образовању, саобраћају, култури.
Водећи седницу упркос томе што је читава опозиција гласним бојкотом одбила да учествује у даљем силовању парламентаризма, кршењу Устава, неиспуњавању оправданих захтева масовних грађанских протеста и оглушавању о захтеве о ванредним изборима на свим нивоима које су Двери тражиле још марта месеца, председник скупштине Владимир Орлић извршио је својеврсни скупштински државни удар, водећи седницу као да су услови редовни, и настављајући са понижавањем сваког од представника опозиције који је одбијао да под овим условима говори о предложеним законима. А сваким од предложених закона, грађани Србије, плаћају највише цене хране, горива и банкарских накнада и камата у Европи, који воће и поврће купују на комад, јер потрошачка корпа омогућава 280 динара по члану породице дневно за храну, и 130 динара за образовање, са најнижим платама и најскупљим некретнинама у региону, где студенти одустају од студирања јер је цена гарсоњере 500 евра у Београду и Новом Саду, где се на операцију кука чека три године, док Србију са пет милијарди евра издржава дијаспора и оних 50.000 који годишње беже одавде главом без обзира.
Као што све ово осиромашење грађана, неморала, купљених диплома, старлета, треба да се сакрију новим школским предметом „Врлине и вредности” и најновијим Митровићевим ријалити програмом „Елита“ на националној ТВ Пинк, тако и ребаланс буџета и други закони, кроз мере повећања пензија, зарада и субвенција за пољопривреду и једнократну помоћ од 10.000 динара за сву децу до 16 година, треба да сакрију да ће нам за сваки динар који нам од наших пара додели председник републике, директно из џепа узети још 2,5 дин.
Срећа власти је што готово нико од грађана Србије и не чита буџет, а да чита видели би да од близу 16 милијарди евра буџетског прихода, преко 10 милијарди евра или две трећине буџета се пуни парафискалним наметима које плаћају сви грађани, кроз наплату ПДВ-а (пореза на додату вредност) близу 6,98 млрд евра (при чему је шест пута већи приход од ПДВ-а на робу из увоза у односу на робу произведену у земљи) и кроз наплату акциза, које такође као и ПДВ плаћају сви исто, и најсиромашнији и најбогатији грађани Србије, и њима се буџет пуни са још око три милијарде евра. Прави порези ‒ порез на доходак грађана ‒ којима се опорезује новостворена вредност, и порез на добит корпорација, пуне буџет са мање од три милијарде евра (и са повећањем прихода на добит правних лица у новом буџету, ови су приходи мањи од прихода од акциза), што говори о правој природи „економског тигра“ који отима од најсиромашнијих грађана да би са 100 хиљада евра финансирала стране инвеститоре, а не опорезује порезом на луксуз власнике јахти и „ламборгинија“, као што не наплаћује порез на екстрапрофит банкама које су само од накнада за кредите у прошлој години зарадиле близу пола милиона евра, већ им, уместо да опорезује екстрапрофит, укида мораторијум на цене услуга и дозвољава да наплаћују зеленашке камате од 40 одсто на прекорачење по текућем рачуну којима се крпи опустела потрошачка корпа.
Док се по ко зна који пут неселективним мерама, без обзира на степен угрожености и на имовинско стање родитеља, свој деци у Србији до 16 година исплаћује по 10.000 динара, што ће сви грађани Србије платити око 100 милиона динара, са друге стране се повећањем акциза на производе који користе сви грађани, гориво, које је и сада најскупље у региону, кафу, алкохол, дуван, планира повећање буџетских прихода од 30 милијарди динара или 254 милиона евра, што значи да ће држава на сваки динар који да деци, од њихових родитеља узети у просеку још 2,5 динара .
И Закон о пензијском и инвалидском осигурању који повећава пензије линеарно за 5,5 одсто, не узима у обзир да од 1.646.791 пензионера готово милион или 60,3 одсто пензионера прима пензију мању од просечне, која износи 37.798 динара, и да ће за готово 150.000 пензионера који примају пензије до 15.000 динара ово повећање износити од 550 до 825 динара, док ће највећи проценат пензиоинера у Србији од 16,8 одсто, који примају пензије од 20.000 до 25.000 динара повећање од 5,5 одсто бити само 1.370 дин.
Сва ова давања у условима огромног поскупљења хране, високе инфлације и ниског привредног раста, биће финансирана и новим задужењем, али и повећањем пореза и акциза, па и овај буџетски дефицит од две милијарде евра, неће системски моћи да реши проблеме грађана Србије, који су иза БиХ и Северне Македоније најсиромашнији грађани Европе са највишим растом потрошачких цена.
Овакво стање ће армирати и нови закон о управљању привредним друштвима у власништву Републике Србије, који обогаћеној партијској номенклатури, кроз опсене корпоративног управљања треба да омогући даљу распродају државних ресурса.
Овај затворени круг могу да реше само ванредни избори на свим нивоима.
Nароднa посланицa Српског покрета „Двери”
Прилози објављени у рубрици „Погледи” одражавају ставове аутора, не увек и уређивачку политику листa
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


