Петак, 05.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Уче српски певајући Мокрањца

Уче српски певајући Мокрањца
Трећа генерација: чланови мешовитог хора „Свети Василије Острошки”

Неготин – Дуго се у пространој неготинској Саборној цркви Свете тројице нису стишавали аплаузи упућени хору „Свети Василије Острошки”, а диригент ове необичне певачке дружине из Франкфурта Стојна Бабић, сузних очију, отпоздрављала је публици. Баш као што је то чинила пуних 14 година, до одласка у Немачку, водећи са великим успехом четири неготинска хора. Међу њима и онај најтрофејнији – Хор девојака Неготинске гимназије.

Неготинци су се тако на 43. Мокрањчевим данима, средином септембра, поново сусрели са својом Стојном. У Мокрањчев град стигла је први пут готово пре две деценије из Босне. Сада им се у Неготин вратила из Немачке, после шест година. Вратила се и довела Неготинцима њихове синове и унуке, који сада полетно певају у Стојнином хору у Немачкој. Певају световну и духовну музику десетине композитора, а најрадије ону чији је аутор Стеван Мокрањац. Певајући, уче српски језик.

– Међу 27 чланова мешовитог хора највише је, наравно, мојих Неготинаца, и то оних из треће генерације гастарбајтера у Немачкој. Ти момци и девојке готово да и не знају српски језик. Али, сада га уче преко Мокрањца и његове музике – објашњава нам Стојна.

Иначе, хор при српској православној цркви Светог Луке у Франкфурту основала је 1998. Неготинка Данијела Владић. А када је Стојна стигла у Франкфурт, где се удала, хор више није имао диригента. Силно су јој се обрадовали. Похрлили су код ње млади Срби и њихови вршњаци Немци, Швајцарци, Французи, Бугари и Холанђани. Популарни тамошњи песник Ђура без икакве надокнаде, у црквеној Школи ћирилице, поучава нашу децу српском језику. Неки Немци из Стојниног хора прешли су из евангелистичке вере у православну. А у оближњем манастиру у Гајлнауу један духовник Швајцарац проповеда православље.

О свему томе, и све већој популарности њеног хора, говорила нам је Стојна Бабић док је испред хотела „Крајина“ у Неготину очекивала да њу и њен хор аутобус превезе до Кладова. Тамо ће одржати концерт па наставити пут до Франкфурта....

Стојна Бабић не пропушта да истакне да је веома радује што је у прилици да јача везе наше младежи у белом свету и завичајну традицију. У октобру и новембру чекају их два концерта у Келну, један у Франкфурту, па фестивал хорова у организацији немачке државне телевизије.

Стојан Тодоровић

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.