Четвртак, 04.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Хоћемо ли имати и воће из лабораторије

 Хоћемо ли имати и воће из лабораторије
(Pixabay)

После меса, стиже и воће и лабораторије, вест је коју ових дана преносе светски медији покушавајући да укажу на последице климатских промена и чињеницу да ће се оне у будућности највише одразити на храну. Нови Зеланд је најавио да ће њихови научници покушати да направе воће без делова попут коштица који се иначе одбацују, чиме би се смањило и бацање хране. Идеја је да се воћа узгаја из биљних ћелија које би, како очекују, једног дана требало да имају мирис и укус правог воћа.

Све ово се најављује у покушају да се сачува безбедност хране на земљи. Иако је Нови Зеланд велики произвођач традиционално произведеног воћа и поврћа, научници кажу да се свет мења, да расте број становника, а као највеће опасности виде урбанизацију и климатске промене. Храна из лабораторије, сматрају, може да одигра кључну улогу у одрживој пољопривреди, али овакав концепт производње воћа и ако се развије и постане реалност мора да прође толико анализа и провера да до прве конзумације могу га прођу године, а и деценије, кажу стручњаци.

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.