Уторак, 21.07.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Амерички тенкови „абрамс” испоручени Украјини

Кијев тврди да су у недавном нападу на Севастопољ погинула 34 официра, укључујући и адмирала Виктора Соколова, команданта руске Црноморске флоте
Амерички тенкови „абрамс” испоручени Украјини
Хотел у Одеси уништен у јучерашњем ракетном нападу (Фото EPA-EFE/Defense Forces of the South)

Први амерички тенкови типа „абрамс” стигли су у Украјину, обелоданио је јуче украјински председник Володимир Зеленски, наводећи да је то „добра вест”. „Тенкови ’абрамс’ већ су у Украјини и спремају се да ојачају наше бригаде”, рекао је Зеленски преко „Телеграма”. Није дао додатне детаље, јавља АФП.

САД су Украјини обећале укупно 31 тенк „абрамс”, опремљен муницијом с осиромашеним уранијумом калибра 120 милиметара. Та муниција може да пробије оклопе, али је такође спорна због токсичних ризика за војску и становништво.

Председник САД Џозеф Бајден објавио је прошлог четвртка током посете Зеленског Белој кући да ће ти тенкови бити испоручени Кијеву наредне седмице. САД настоје да пруже додатну помоћ Украјини у јеку њене контраофанзиве за ослобађање територија које је окупирала Русија, преноси Бета.

Украјина тврди да је у нападу на Севастопољ погинуо командант руске Црноморске флоте адмирал Виктор Соколов. Саветник украјинског министра унутрашњих послова Антон Герашченко објавио је на свом налогу на платформи „Икс” да је Соколов погинуо у нападу украјинских снага на штаб руске Црноморске флоте.

„У удару на штаб руске Црноморске флоте погинула су 34 официра, укључујући и команданта руске Црноморске флоте. Још 105 окупатора је рањено. Зграда штаба не може да се обнови”, навео је Герашченко.

Ако је то тачно, Соколов би био највиши руски командант који је погинуо од почетка рата у фебруару 2022. године.

Најмање једна особа је погинула, а било је више повређених у нападу руских ваздушних снага на град Берислав у Херсонској области у Украјини, преноси Интерфакс. Русија је поново напала регион Одеске, на југу Украјине, са 19 дронова и 14 пројектила, саопштиле су јуче украјинске власти додајући да је једна особа повређена и да је причињена штета на инфраструктури у том лучком граду, јавља АФП. Према подацима украјинске војске, Русија је извршила напад са 19 беспилотних летелица иранске производње „шахед”, две суперсоничне ракете „оникс” и 12 пројектила „калибар”. Све дронове је оборила противваздухопловна одбрана, тврди украјинска војска и додаје да је одмаралиште у Одеси претрпело велику штету од погодака ракетама.

Истражна комисија за Украјину, која је обављала рад под мандатом УН, саопштила је јуче да су неке од жртава у Украјини убијене под тешком тортуром. Ерик Мозе, председник Истражне комисије за Украјину, предочио је Савету УН за људска права у Женеви да је његов тим „прикупио додатне доказе који указују на то да руске снаге систематично и распрострањено примењују мучења у областима које контролишу”, јавља Ројтерс. „У неким случајевима мучење је примењивано с таквом бруталношћу да је изазвало смрт жртве”, рекао је Мозе, чија комисија је посетила делове Украјине које су раније држале руске снаге, као што су области Херсон и Запорожје, преноси Танјуг.

Мађарски премијер Виктор Орбан изјавио је јуче у парламенту да ова земља неће подржавати Украјину у вези с било којим питањем у међународним односима све док Украјина не буде вратила некадашња права етничким Мађарима на својој територији.

Мађарска се, како каже Орбан, сукобила с Украјином због ограничавања права око 150.000 етничких Мађара, пре свега да користе свој матерњи језик у систему образовања, након што је 2017. године Украјина донела закон о ограничавању употребе мањинских језика у школама.

Коментари1
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Перагеније
Руси трљају руке - НАЈЗАД ће моћи да га проуче, и спреме се за одсудну борбу са нато-ом.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.