Овације за „Едипа” у Будимпешти
Југословенско драмско позориште предвођено Софокловим „Едипом” било је протеклих дана запажено театарско изненађење у Будимпешти. Ансамбл ЈДП-а са представом „Едип” у режији Вита Тауфера гостовао је на десетом Интернационалном театарском фестивалу „Митем” у селекцији „Митем плус”, у којој су још представе театра Комеди франсез из Париза „Тартиф” и Националног позоришта из Кошица „Хамлет”.
Уз аплауз и стајаће овације испраћен је наступ београдских глумаца, док су се поклоници позоришне уметности у Будимпешти и на веома посећеном округлом столу, уприличеном непосредно после представе „Едип”, из прве руке упознали са процесом стварања овог сценског дела. Да тамошња публика, поред осталих, познаје глумачке искораке Милана Марића било је више него уочљиво. Бројни младићи и девојке желели су да се сликају са нашим драмским уметником, мирно чекајући у подугачком реду да „овековече” сусрет са њим. Ништа мање интересовање за селфи са Марићем није било ни на улицама Будимпеште, јер су га случајни пролазници препознавали и са осмехом поздрављали спонтано вадећи из торби своје телефоне.
– Иза нас је још једно, у низу успешних међународних гостовања. Оваква реакција публике и пријем у Будимпешти је значајан догађај за ЈДП, посебно јер представљамо нашу земљу на скупу репрезентативних уметника из целог света. Непосредно после извођења представе, колеге из Будимпеште позвале су нас да наставимо сарадњу и да негујемо пријатељство, што најбоље говори колико је наш наступ био запажен – каже за „Политику” Тамара Вучковић Манојловић, директорка ЈДП-а.
Атила Видњански, директор Националног театра из Будимпеште, на округлом столу уручио је Тамари Вучковић Манојловић плакету своје позоришне куће, изјавивши да је на овом реномираном фестивалу током протеклих десет година учествовало 58 земаља, представљено 400 позоришта и изведено више од 700 представа. По његовим речима, вече када је изведен београдски „Едип” било је једно од најузбудљивијих за десет година колико фестивал постоји.
У сали, али и на округлом столу, био је и дизајнер Мирко Илић, који је аутор плаката за представе ЈДП-а. Занимљиво је да је сасвим случајно, у исто време када је представа „Едип” гостовала на „Митем” фестивалу, плакат Мирка Илића за ову представу био један од експоната на изложби „Opla Friends”.
Поред ЈДП-а, које је једини учесник из Србије, на „Митем” фестивалу учествују представе позоришта из Француске, Немачке, Мађарске, Румуније, Чешке, Словачке… Куриозитет је већи ако се зна да „Митем” представља наставак и свечани завршетак десете Међународне позоришне олимпијаде, која је у више градова Мађарске одржана у првој половини ове године.
У Софокловој трагедији о Едипу поред Милана Марића играју Наташа Нинковић, Срђан Тимаров, Бојан Димитријевић, Александар Ђурица, Милош Самолов, Небојша Љубишић, Зоран Цвијановић, Јоаким Тасић, Милан Бобић, Лука Антонијевић, Лука Севић и Вељко Стевановић.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


