Србија – земља јединаца
У Србији живи 1.904.314 породица, од којих 1.311.712 чине породице са децом, говоре управо објављени резултати пописа становништва, који сведоче да је најзаступљенији облик породице у нашој земљи – брачни пар са децом. Да је Србија постала земља јединаца веома сликовито говори и податак да чак 54 одсто породица у нашој земљи гаји само једно дете, свега 36 одсто породица гаји двоје деце, око осам одсто родитеља гаји троје деце, док је удео породица са четворо и више деце мањи од два процента. Стручњаци Републичког завода за статистику истичу да се највећи број деце и даље рађа у браку, а бројке сведоче да у нашој земљи живи 825.428 брачних парова са децом и свега 76.238 ванбрачних парова са децом. Забрињава, међутим, податак да у Србији чак 320.057 мајки самостално подиже децу, а терет самохраног родитељства носи и 89.989 очева.
Брачни статус очигледно има утицај на број деце у породици – код породица које чине брачни пар са децом не постоје значајне разлике у броју заједница са једним (45 одсто), односно два детета (43 одсто), док се ванбрачне породице чешће опредељују само за једно него за двоје или више деце. Удео породица са троје и више деце најнижи је код породица које чине „мајка с децом” и „отац с децом” и износи око 4,5 одсто. У нашој националној статистичкој установи објашњавају да је породица заједница која се састоји само од брачног или ванбрачног пара, то јест од родитеља (оба или једног) и њихове деце. Дететом се сматра особа која, без обзира на старост и на брачни статус, живи у домаћинству с једним или оба родитеља, и које у том домаћинству нема свог (ван)брачног партнера или своје дете.
Како у разговору за „Политику” истиче Љиљана Ђорђевић из Републичког завода за статистику, резултати пописа становништва који је у Србији спроведен од 1. до 31. октобра прошле године говоре да се смањује број породица, а ово смањење последица је општег пада броја становништва и пораста самачких домаћинстава. Она подсећа да је свако треће домаћинство у нашој земљи данас самачко, а између два пописа становништва број самачких домаћинстава порастао је за 218.478 особа. Наша саговорница, међутим, скреће пажњу и на чињеницу да расте број очева и мајки који сами живе са децом – у односу на претходни попис становништва, број мајки са децом повећан је за 28.000, док је број очева који живе сами са децом већи за 13.554. Занимљивост у вези с Београдом гласи да чак двадесет одсто породица у престоници чине заједнице „мајка са дететом”.
„Регионално посматрано, највећи удео породица које чине брачни пар са децом живи у Прешеву, Тутину, Новом Пазару и Бујановцу, док је најмање брачних парова са децом у Неготину, Жагубици, Кучеву и Мајданпеку. У Београду живи мање брачних парова без деце у односу на републички просек, док је најмање ванбрачних парова са децом или без њих у Шумадији и западној Србији”, истиче Љиљана Ђорђевић.
За психолога Мају Антончић ови резултати не представљају велико изненађење, јер су резултати прошлогодишњег пописа становништва такође показали да трећина породица у нашој земљи нема дете, а бракоразводна статистика већ годинама сведочи да сваки четврти пар у нашој земљи стави тачку на свој брак.
„Самохрано мајчинство и даље је женског ’пола’ па се зато не треба чудити чињеници да више од 300.000 мајки у нашој земљи живи само са дететом, у поређењу са свега 90.000 очева. Иако се највећи број деце у Србији рађа у браку, резултати пописа говоре да расте број ванбрачних партнера који се одлучују на стварање породице, што је свакако доказ тезе да ветрови еманципације дувају и овим просторима”, закључује наша саговорница.
Подели ову вест



Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.