Петак, 18.04.2025. ✝ Верски календар € Курсна листа

Ср­би­ја – зе­мља је­ди­на­ца

(Фото Н. Марјановић)

У Ср­би­ји жи­ви 1.904.314 по­ро­ди­ца, од ко­јих 1.311.712 чи­не по­ро­ди­це са де­цом, го­во­ре упра­во об­ја­вље­ни ре­зул­та­ти по­пи­са ста­нов­ни­штва, ко­ји све­до­че да је нај­за­сту­пље­ни­ји об­лик по­ро­ди­це у на­шој зе­мљи – брач­ни пар са де­цом. Да је Ср­би­ја по­ста­ла зе­мља је­ди­на­ца ве­о­ма сли­ко­ви­то го­во­ри и по­да­так да чак 54 од­сто по­ро­ди­ца у на­шој зе­мљи га­ји са­мо јед­но де­те, све­га 36 од­сто по­ро­ди­ца га­ји дво­је де­це, око осам од­сто ро­ди­те­ља га­ји тро­је де­це, док је удео по­ро­ди­ца са че­тво­ро и ви­ше де­це ма­њи од два про­цен­та. Струч­ња­ци Ре­пу­блич­ког за­во­да за ста­ти­сти­ку ис­ти­чу да се нај­ве­ћи број де­це и да­ље ра­ђа у бра­ку, а број­ке све­до­че да у на­шој зе­мљи жи­ви 825.428 брач­них па­ро­ва са де­цом и све­га 76.238 ван­брач­них па­ро­ва са де­цом. За­бри­ња­ва, ме­ђу­тим, по­да­так да у Ср­би­ји чак 320.057 мај­ки са­мо­стал­но по­ди­же де­цу, а те­рет са­мо­хра­ног ро­ди­тељ­ства но­си и 89.989 оче­ва.

Брач­ни ста­тус очи­глед­но има ути­цај на број де­це у по­ро­ди­ци – код по­ро­ди­ца ко­је чи­не брач­ни пар са де­цом не по­сто­је зна­чај­не раз­ли­ке у бро­ју за­јед­ни­ца са јед­ним (45 од­сто), од­но­сно два де­те­та (43 од­сто), док се ван­брач­не по­ро­ди­це че­шће опре­де­љу­ју са­мо за јед­но не­го за дво­је или ви­ше де­це. Удео по­ро­ди­ца са тро­је и ви­ше де­це нај­ни­жи је код по­ро­ди­ца ко­је чи­не „мај­ка с де­цом” и „отац с де­цом” и из­но­си око 4,5 од­сто. У на­шој на­ци­о­нал­ној ста­ти­стич­кој уста­но­ви об­ја­шња­ва­ју да је по­ро­ди­ца за­јед­ни­ца ко­ја се са­сто­ји са­мо од брач­ног или ван­брач­ног па­ра, то јест од ро­ди­те­ља (оба или јед­ног) и њи­хо­ве де­це. Де­те­том се сма­тра осо­ба ко­ја, без об­зи­ра на ста­рост и на брач­ни ста­тус, жи­ви у до­ма­ћин­ству с јед­ним или оба ро­ди­те­ља, и ко­је у том до­ма­ћин­ству не­ма свог (ван)брач­ног парт­не­ра или сво­је де­те.

Ка­ко у раз­го­во­ру за „По­ли­ти­ку” ис­ти­че Љи­ља­на Ђор­ђе­вић из Ре­пу­блич­ког за­во­да за ста­ти­сти­ку, ре­зул­та­ти по­пи­са ста­нов­ни­штва ко­ји је у Ср­би­ји спро­ве­ден од 1. до 31. ок­то­бра про­шле го­ди­не го­во­ре да се сма­њу­је број по­ро­ди­ца, а ово сма­ње­ње по­сле­ди­ца је оп­штег па­да бро­ја ста­нов­ни­штва и по­ра­ста са­мач­ких до­ма­ћин­ста­ва. Она под­се­ћа да је сва­ко тре­ће до­ма­ћин­ство у на­шој зе­мљи да­нас са­мач­ко, а из­ме­ђу два по­пи­са ста­нов­ни­штва број са­мач­ких до­ма­ћин­ста­ва по­рас­тао је за 218.478 осо­ба. На­ша са­го­вор­ни­ца, ме­ђу­тим, скре­ће па­жњу и на чи­ње­ни­цу да ра­сте број оче­ва и мај­ки ко­ји са­ми жи­ве са де­цом – у од­но­су на прет­ход­ни по­пис ста­нов­ни­штва, број мај­ки са де­цом по­ве­ћан је за 28.000, док је број оче­ва ко­ји жи­ве са­ми са де­цом ве­ћи за 13.554. За­ни­мљи­вост у ве­зи с Бе­о­гра­дом гла­си да чак два­де­сет од­сто по­ро­ди­ца у пре­сто­ни­ци чи­не за­јед­ни­це „мај­ка са де­те­том”.

„Ре­ги­о­нал­но по­сма­тра­но, нај­ве­ћи удео по­ро­ди­ца ко­је чи­не брач­ни пар са де­цом жи­ви у Пре­ше­ву, Ту­ти­ну, Но­вом Па­за­ру и Бу­ја­нов­цу, док је нај­ма­ње брач­них па­ро­ва са де­цом у Не­го­ти­ну, Жа­гу­би­ци, Ку­че­ву и Мај­дан­пе­ку. У Бе­о­гра­ду жи­ви ма­ње брач­них па­ро­ва без де­це у од­но­су на ре­пу­блич­ки про­сек, док је нај­ма­ње ван­брач­них па­ро­ва са де­цом или без њих у Шу­ма­ди­ји и за­пад­ној Ср­би­ји”, ис­ти­че Љи­ља­на Ђор­ђе­вић.

За пси­хо­ло­га Ма­ју Ан­тон­чић ови ре­зул­та­ти не пред­ста­вља­ју ве­ли­ко из­не­на­ђе­ње, јер су ре­зул­та­ти про­шло­го­ди­шњег по­пи­са ста­нов­ни­штва та­ко­ђе по­ка­за­ли да тре­ћи­на по­ро­ди­ца у на­шој зе­мљи не­ма де­те, а бра­ко­ра­звод­на ста­ти­сти­ка већ го­ди­на­ма све­до­чи да сва­ки че­твр­ти пар у на­шој зе­мљи ста­ви тач­ку на свој брак.

„Са­мо­хра­но мај­чин­ство и да­ље је жен­ског ’по­ла’ па се за­то не тре­ба чу­ди­ти чи­ње­ни­ци да ви­ше од 300.000 мај­ки у на­шој зе­мљи жи­ви са­мо са де­те­том, у по­ре­ђе­њу са све­га 90.000 оче­ва. Иако се нај­ве­ћи број де­це у Ср­би­ји ра­ђа у бра­ку, ре­зул­та­ти по­пи­са го­во­ре да ра­сте број ван­брач­них парт­не­ра ко­ји се од­лу­чу­ју на ства­ра­ње по­ро­ди­це, што је сва­ка­ко до­каз те­зе да ве­тро­ви еман­ци­па­ци­је ду­ва­ју и овим про­сто­ри­ма”, за­кљу­чу­је на­ша са­го­вор­ни­ца.

Коментари2
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Zoran
Nismo mi siromasni materijalno, mi smo duhovna sirotinja...radost koju donose deca, mi izbegavamo i dajemo jadne izgovore, a dete samo zeli da se rodi, da dobije priliku...
Анка
Ми употребљавамо разум, а не инстикт као остале животиње.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.