Понедељак, 29.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа
ПРЕДСЕДНИК АЛЕКСАНДАР ВУЧИЋ НА ТВ ПИНК

Разоружаћемо мигранте и криминалце за 24 сата

У коалицији око СНС-а на изборима ће бити новина и нових политичких опција, а неких неће бити, мислим да је занимљиво да ће бити људи Милана Стаматовића, изјавио је председник
Разоружаћемо мигранте и криминалце за 24 сата
(Фото / Принтскрин )

 

Председник Александар Вучић изјавио је јуче да је Албин Курти на разговорима у Бриселу у четвртак извео добар, али краткорочан трик, јер је први имао састанак с европским званичницима и понудио да се потпишу сва три документа, будући да је знао да наша страна неће да прихвати независност тзв. Косова и чланство у УН. „Покушавао је то и раније, а јуче је то било сасвим извесно, али мислим да то не може поново да прође. Курти је имао први састанак с представницима великих сила европских, Француске, Немачке, Италије и затим са шефом Европског савета и Борељом и Лајчаком. И он је њима изнео идеју – хајде да потпишемо сва три документа”, рекао је Вучић.

Пренео је да је реч о другом бриселском споразуму, договору из Охрида и последњем предлогу који је стигао у Београд 21. октобра, о ЗСО. „Зашто је он то изнео? Зато што је њему било јасно да Србија то не може да потпише јер сам то већ 10 пута рекао. Али он зна да лидери великих земаља не знају сваки детаљ и онда је он то покушао да прода. А реч је наравно о трику, јер он није спреман да формира ЗСО уопште”, рекао је Вучић. Додао је да је Курти знао да он, Вучић, неће да иде испод граница Устава Републике Србије и да неће прихватити независност тзв. Косова. „Реч је о чланству Косова у УН и систему организација, институција и агенција, Унеско и све друго, као и о територијалном интегритету тзв. Косова. Курти је то понудио”, рекао је јуче Вучић, преноси Танјуг.

Поручио је да је Србија спремна да примени баш то што је рекао кад су представници тзв. велике петорке били у Београду. „Све друго, као што сам говорио у парламенту, што се не тиче директног или индиректног признања независности Косова, њиховог чланства у УН или систему организација и агенција УН и онога што се тиче такозваног територијалног интегритета Косова, ми ћемо то да радимо, али он неће да уради ништа. Ја мислим да је то прилика да људи у Европи и свету то виде, као и да неки који су се правили до сада да не виде неће моћи више да се праве да не виде”, навео је Вучић. Казао је да је тачна констатација да се налазимо у некој врсти квадратуре круга коју није лако решити.

Додао је да је Курти хтео да добије време и да би наставио с даљим прогоном Срба. Он неће ништа да уради, ја то кажем унапред, као што сам рекао стотине пута, рекао је Вучић. Како каже, важно је да се зна да су постојали покушаји неких људи из нашег окружења који су лоше говорили о Србији. „Захвалан сам свима који су штитили међународно право и регионалну стабилност и помогли позицији Србије”, истакао је. Нагласио је да грађани могу мирно да спавају. „Наставићемо да чувамо стабилност и помажемо нашем народу на КиМ, који живи у ужасним околностима, буквално под терором Албина Куртија”.

„Уколико се будемо понашали доследно, одговорно и у складу с преузетим обавезама, увек чувајући наше националне и државне интересе, мислим да ће позиција Србије у наредном периоду, после ужасних месеци дана за нас, наставити да се јача”, казао је он. Када су позиви на санкције у питању, Вучић каже да је и јуче било покушаја неких из окружења, западно од наше земље, да траже санкције против Србије, али то није прошло.

Додао је да сви у Европи знају његов став и да га је у разговорима више пута поновио председнику Француске Емануелу Макрону и немачком канцелару Олафу Шолцу. „Никада га нисам крио”, казао је Вучић и подсетио да је прекјуче могло да се чује како је Албин Курти њега оптужио да неће да потпише. „Ништа од тога није лако, јер наравно, они су морали да понуде потпис, иако је некима од њих било јасно о чему је реч и какав је то Куртијев трик. Ја сам поновио, ако мислите да је то једноставно да кажете пред председником Европског савета, шефом Европске уније, Борељом који је њихов министар”, рекао је Вучић. Додао је да то није било лако рећи пред најмоћнијим људима Европе какви су Макрон, Шолц и италијанска премијерка Ђорђа Мелони. „Ја сам пред њима рекао да постоје ствари које ми хоћемо и које су неопходне за очување мира и стабилности, а постоје и ствари које нити могу нити хоћу. И то сам им рекао у лице. Размислите ко би то могао да уради и да ли би могао да уради”, рекао је Вучић. Додао је да је у мислима све време имао Устав Србије и грађане Србије, а да је истовремено желео да идемо даље и да постижемо компромисе, да разговарамо, јер зна да нам није у интересу да губимо главе у међусобним сукобима, већ да чувамо мир и наставимо да разговарамо.

Навео је да се јуче видело „у изјавама Шолца, Макрона и свих других лидера да смо макар донекле успели у томе”.     Најавио је ових дана очекује високу посету из ЕУ, на највишем нивоу, која ће боравити и у региону. „Верујем да ћемо наставити разговоре. Нама је ЕУ кључни партнер, ми држимо и чувамо односе с другим партнерима, али наравно да је ЕУ наш најзначајнији партнер и зато верујем да ћемо наставити сарадњу, упркос томе што су се многи понадали не само из нашег окружења већ и неки из наше земље, што је срамота, да ће Србија бити кажњена и радили на томе да буде кажњена. Плашим да ће опет остати кратких рукава”, поручио је Вучић. Додао је да је будућност у сарадњи и добрим односима, а не у санкцијама.

Говорећи о проблему миграната на северу Србије, Вучић је рекао да ће донети одлуку о делимичном ангажману војске на обезбеђивању северне границе Србије уколико МУП не буде био способан да обезбеди сигурност грађанима Србије због обрачуна мигрантских шверцерских група. Казао је да је то јуче рекао и да није први пут да је разговарао с министром унутрашњих послова Братиславом Гашићем. „Или ћете да урадите ствари које морате да урадите, или лепо кажите да то нисте у стању да урадите. Склоните се, увешћу војску и то ћемо да рашчистимо, похапсимо и сместимо иза решетака док сте рекли кекс”, рекао је Вучић за ТВ Пинк, а пренео Танјуг, одговарајући на питање новинарке о обрачуну миграната у на Хоргошу у којем су три особе убијене.

Председник је нагласио да на основу Устава Србије има право да донесе такву одлуку. „И завршићемо то у 24 сата. И више им никада на памет неће пасти да се тако понашају и да користе територију Србије за међусобне обрачуне. Шта да раде људи у Хоргошу, шта да раде људи у Кањижи, шта да раде људи у Суботици? Наравно су забринути. Разговарам и са Иштваном Пастором. Тамо имате Србе и Мађаре подједнако. Шта да раде људи на салашима? Шта да раде људи у пограничном појасу? Нема ко да их штити, него кад чујемо да су тројица убијени, онда се појави велики број полицајаца”, рекао је Вучић. Подсетио је да су и друге земље уводиле војску када је било потребно и да ће тада да виде како ће ти криминалци и шверцери да нестану с тог подручја у једном дану.

Он је додао да су сличне одлуке доносиле и друге земље у окружењу када су се суочавале са сличним ситуацијама. „Уводили су многе друге земље војску, дакле, од Мађарске, Аустрије, кад је било потребно, и свих осталих. Кад будем увели војску, онда ћете да видите како ће и ти шверцери, криминалци, мигранти наоружани аутоматским пиштољима, пушкама положити оружје. И како ће да нестану с тог подручја у једном дану”, нагласио је председник Србије. Додао је да ће се држава постарати на један или други начин да обезбеди сигурност грађанима на северу Србије. „Лепо је нама у Београду, где је безбедност на заиста изузетно високом нивоу. Шта год ко говори, сви подаци то говоре, много већи степен безбедности имате у Београду него у Лондону, него у Паризу, него у Берлину, него у свим европским метрополама. А шта да раде људи у Хоргошу? Шта да раде људи у Кањижи? Ово је једна од порука коју грађани свакако желе да чују, а да ли желе у МУП-у да је чују, нисам сигуран, али чули су је”, рекао је председник Србије.

Када је реч о изборима, Вучић је изјавио да ће их расписати у среду или четвртак и да је важно да они протекну у демократској атмосфери, додајући да је важно да људи рационално донесу одлуку какву будућност желе. Рекао је да су избори демократска тековина и да је важно да људи могу да искажу своју слободну вољу и рационално донесу одлуку какву будућност желе и да ли желе да се врате у прошлост. Подсетио је да данас има за 500.000 људи више формално запослених него што је било 2012. године и да ти резултати праве огромну разлику. Додао је да за време власти од 2000. до 2012. године није било новоизграђених здравствених објеката и болница, а да је за време актуелне власти изграђено 147 објеката. Додао је да се од путева добијају инвестиције, од чега се исплаћују плате и пензије, те да од тога сваки пензионер и грађанин живи боље. „За мене је посебно важно да покажемо бригу према деци, женама, да инсистирамо на мамографима, на магнетним резонанцама, рендгенским апаратима, ултразвуковима, да пробамо да смањимо стопу смртности, да сачувамо наше старце и децу”, рекао је он.

Вучић је најавио занимљиву кампању, и што се тиче коалиције око СНС-а, нове људе и нове политичке опције. „Биће интересантно. Биће новина, и нових политичких опција, неких неће бити. Мислим да је занимљиво да ће бити људи попут Милана Стаматовића из Чајетине, једног успешног човека са запада Србије – почели смо да градимо односе већ неко дуже време јер смо видели колико вредно ради, упркос томе што смо били на различитим странама дуги низ година. Биће још неких других и лица и покрета који су били некада и против нас или негде између, али свакако један широки народни покрет који треба да обезбеди сигурну будућност за Србију”, рекао је Вучић.

На питање о изборној листи СНС-а, председник је рекао да име листе „Александар Вучић – Србија не сме да стане” није од суштинског значаја, али сматра да је назив добар избор напредњака и коалиционих партнера, да говори о путу Србије који не сме да буде прекинут и да је одличан назив за читав народни покрет који ће да се бори на изборима. Он је подсетио на „беспризорне покушаје да се руши легитимна и легална власт у Србији” због трагичних догађаја око убиства у Младеновцу и „Рибникару”. „Тада су они рекли да је њихов слоган ’Србија мора да стане’. Одговорено им је, ја сам им одговорио и сви други, ’Србија не сме да стане’. Упркос страшној трагедији која нас је све погодила, очигледно је било много више нас него њих, јер су они били слободни да покушају да то на најбеспризорнији начин злоупотребе. А ми смо рекли Србија не сме да стане. Србија мора достојанствено да преживи језиви губитак и да настави да се бори”, рекао је Вучић.

Он је додао да је његова идеја за име листе била другачија. „Моја идеја је била да то буде отприлике ’Србија је наша љубав’, људи су наша највећа снага или нешто тако. Али су они изашли са овим именом листе и ја сам рекао ’ово је боље’ јер је језгровитије. Ово ’Србија не сме да стане’. Чак и снажније, енергичније, моћније. Осликава праву политичку поруку”, рекао је Вучић. Према његовом мишљењу, назив „Србија против насиља” је лицемеран. „Замислите, ту имате и људе који су тукли своје жене, људе који су тукли своје родитеље, таста, таште. Људи који сваког дана позивају на насиље. Један лидер још каже, ’треба нам умерено насиље да бисмо заузели РТС’, а листа им се зове ’Србија против насиља’”, навео је Вучић Он је додао да делу опозиције смета назив листе Српске напредне странке јер осликава све оно што би се догодило када би они дошли на власт.

Пензионерима 30 одсто попуста у „Србија возовима”

Плата медицинским сестрама, са повећањем од 1. јануара, биће 680 евра, а лекарима специјалистима 1.259 евра, рекао је Вучић и истакао да бројке и у свим другим областима потврђују колико је сада боља ситуација него пре. Председник је истакао да је 2012. године плата лекарима специјалистима била 596 евра тако да је повећана за више од 110 одсто, а медицинским сестрама  286 евра, док је сада виша за 138 одсто. „Није ни то довољно, али јесте много боље”, нагласио је Вучић.

Напоменуо је да при томе све време имамо веома стабилан курс динара према евру. Председник је рекао да зато имамо много мањи одлив и медицинским сестара и лекара. „Када је реч о подршци породицама с децом, за прво дете – 305 евра, а данас скоро 3.200 евра. За друго дете 1.194 евра, а сада је 3.900. За треће дете је било 2.149, а ми дајемо 17.722 евра – зашто што годинама плаћамо. За четврто дете 2.865 су плаћали, ми 24.993 евра. И ви ми сад реците да су то исте ствари”, рекао је Вучић. Нагласио је да су то све чисте бројке као суза и да не може нико да их демантује. Најавио је да ће пензионери имати 30 посто попуста у „Србија возовима” с пензионерском картицом, као и 10 посто на авио-летове. Вучић је рекао да верује да је пред њима занимљива кампања, додаје да би волео да буде с мање увреда.

Коментари4
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Деда Буцко
За пола сата! Али тек кад се договоримо са ЕУ око плаћања!
konkretno
Kako su se migranti naoruzali pa ih sada moramo razoruzavati?
Sad sve jasno
Nigde sem u Srbiji....
Анка
Ово није нормално за једну цивилизовану државу. Непознати наоружани људи шетају слободно, и пријете недужним људима…

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.