Субота, 04.07.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Зеленски: Украјина ће бити део ЕУ

Зеленски: Украјина ће бити део ЕУ
(Фото EPA-EFE/S. LOOS / POOL)

КИЈЕВ – Украјина ће „бити део Европске уније” (ЕУ) - изјавио је њен председник Володимир Зеленски уочи објављивања извештаја о напретку Украјине која има статус кандидата за пријем у Унију.

„Сутра је важан дан”, рекао је он у дневној поруци грађанима, оценивши као „историјски” извештај који ће званично бити објављен ;сутра.

Европска комисија ће у среду саопштити своју процену стања напретка низа држава-кандидата и одлучити да ли ће са Украјином, Молдавијом и Грузијом отворити приступне преговоре што ће самит ЕУ у Бриселу потврдити средином децембра, преноси Бета-АФП.

Зеленски је потврдио да његова земља већ припрема следеће кораке, посебно јачајући институције.

„Украјина ће бити део Европске уније”, обећао је председник помињући „дугачак пут” који је већ пређен у приближавању ЕУ од јуна 2022. када је Украјина добила статус кандидата за пријем, што је веома симболичан гест - примећује АФП.

За прелазак у следећу фазу – отварање претприступних преговора, Европска комисија је дефинисала седам референтних критеријума за Украјину, услова које она треба да испуни, посебно у погледу борбе против широко распрострањене корупције и реформи правосуђа.

Председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен оценила је у септембру да је Украјина постигла „велики напредак”, а у суботу у Кијеву са Зеленским разговарала о проширењу ЕУ.

Коментари3
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Petar
Koji DEO Ukraijne ce biti "deo" EU!?
Гига
Реално биће чланица ЕУ када и Србија. Можда и "мало" пре.
Igor
bice o kukovom letu.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.