Хрватска изненађена словеначким "не" у УН
Загреб – У Хрватској се настављају исказивања задовољства због избора земље за несталну чланицу Савета безбедности УН. Као ударна новинска вест с великим насловима истиче се како је "Словенија била против Хрватске", уз напомену да је "за Хрватску гласала и Србија". Подаци о томе како је гласала која земља иначе су тајни, па зато службени представници Хрватске не коментаришу овај податак, али медији зато не крију неугодно изненађење оваквим поступком северног суседа.
Истиче се да је ово први случај да Словенија није подржала Хрватску у неком важном мултилатералном догађају, из чега извлаче закључак о тренутно не баш сјајним међудржавним односима две земље. Није зато случајно што загребачке новине данас преносе и увредљиву изјаву челника Словеначке националне странке Змаге Јелинчича, који је у једној радио емисији рекао да је "тренутак да се Хрвати погледају у огледало и схвате да су стока".
Гласање Словеније у УН није желела да коментарише ни министарка спољних послова Колинда Грабар-Китаровић, која је по повратку из Њујорка изјавила да ће решавање статуса Косова, криза у БиХ, али и будућност хашког суда бити приоритетне теме Хрватске у Савету безбедности. "Залагаћемо се да УН има кључну улогу у спречавању сукоба, али и у мирном разрешавању постојећих. У том правцу ћемо деловати и кроз реформу Савета безбедности, за шта се такође залажемо. Желимо и да процес доношења одлука у СБ постане транспарентнији, те да се успостави боља комуникација између Савета безбедности и других тела УН-а", напомиње она, уз најаву да ће Хрватска појачати и своје учествовање у мировним операцијама.
Р. Арсенић
--------------------------------------------------------------------------
Словенија избегава одговор
Љубљана – Пошто су загребачки медији и Хрватска телевизија на свом телетексту објавили вест да је Словенија "једина из комшилука" гласала против Хрватске у УН, тачније да словеначки представник у уторак није гласао за Хрватску као несталну чланицу Савета безбедности УН, огласио се портпарол словеначке сталне мисије у Њујорку Урош Звер. Он није хтео да коментарише спекулације медија рекавши да "поздравља избор Хрватске у СБ УН као велики успех Хрватске и региона".
"То је велика одговорност и прилично тежак задатак, али сигуран сам да ће Хрватска то одлично обавити", изјавио је Звер, одбивши да тумачи је ли Словенија заиста била против чланства Хрватске у СБ УН. Звер је уместо тога подсетио како је "обичај већине држава да о гласању не дају изјаве јер су избори тајни", па би откривање тих детаља односно конкретних имена и начина гласања "многе државе могло да доведе у непријатну ситуацију".
Шеф словеначке дипломатије Димитриј Рупел изразио је јутрос искрену честитку хрватској колегиници Колинди Грабар-Китаровић, сазнаје "Политика" у кабинету министра. Рупел је у писму министарки Грабар-Китаровић написао да је уверен да ће чланство Хрватске у СБ УН "битно допринети међународним напорима за јачање мира и безбедности те осталих циљева и начела УН".
"Верујем да ћете се са свим изазовима које чланство у том органу значи суочити успешно и одговорно", пише у закључку писма које је званична Љубљана овим поводом послала влади у Загребу.
С. Васовић-Мекина
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


