Позориште у будућем културном центру
Позоришна сцена ипак ће доминирати у унутрашњости културног центра који ће бити саграђен на месту објекта некадашње Поште шест у Савској улици 2. То је јуче потврђено у саопштењу компаније „Београд на води”. Тако је решена својеврсна дилема око тога да ли ће се у новој згради наћи и позориште осим интерактивног дечјег музеја и других садржаја који су планирани прошлог месеца одобреним Урбанистичким пројектом (УП) за тај део „Београда на води” тик уз Савски трг. Тим документом предвиђено је рушење објекта бивше поште и градња новог са фасадом у српско-византијском стилу према оригиналним цртежима архитекте Момира Коруновића. Препрека за уклањање зграде подигнуте између два рата, потом оштећене у Другом светском рату и обновљене у соцреалистичком маниру, према замисли архитекте Павла Крата, тако што је њена спољашњост остала без фасадних украса, нема јер постојећи објекат није културно добро. Темељна реконструкција зграде некадашње поште почиње у јануару 2024. године, пише у саопштењу „Београда на води” који је платио израду техничке документације за будуће здање и како су јуче рекли за наш лист, финансираће и његову изградњу. Стара пошта у септембру је исељена, а прошлог месеца почела је демонтажа прозора и дела крова на згради.
– Уз помоћ архивске документације и аутентичних фотографија реконструисани су чак и детаљи којих није било на цртежима.
Уметничку понуду „Београда на води” употпуниће галерије, радионице и уметничке школе за најмлађе. Главни улаз биће окренут ка Савском тргу, док ће се дужа фасада са два споредна улаза пружати дуж Савске улице. И објекат и парцела на којој се налази задржаће статус јавне својине – наведено је у саопштењу „Београда на води”.
Осим рушења поште, што није прошло испод радара дела јавности који није задовољан таквом одлуком, УП-ом који је израдила компанија „Машинопројект копринг”, у залеђу Савског трга планирана је и изградња основне школе и обданишта – кампуса образовних установа.
Прва фаза тог будућег комплекса је изградња културног центра у којем је за комерцијалне садржаје предвиђена двоструко већа површина – око 5.500 квадрата. То значи да ће будућим здањем са раскошном фасадом „српског Гаудија”, што је надимак који је Коруновић добио као зачетник српско-византијског стила, преовладати садржаји различити од културних. Нови културни центар имаће подрум и шест спратова, што одговара изворном Коруновићевом пројекту.
Док УП није угледао светлост дана, годинама је било недоумица око тога шта ће бити са зградом поште – треба ли да се обнови тако да добије оригиналну фасаду или не, да ли ће бити порушена цела или само делимично, за које намене ће бити коришћена, односно да ли може да се реконструише тако да у њој буде и позориште и које, ко ће финансирати обнову...
Оно око чега није било дилеме јесте то да је стара пошта у плану начињеном за „Београд на води” била виђена као један од малобројних објеката између Бранковог моста и „Газеле” који нису предвиђени за рушење. Она ће сада и физички бити уклоњена да би био подигнут културни центар, објекат у јавној намени, а не само још једна стамбено-пословна вишеспратница у шуми сличних објеката стамбено-пословног комплекса од националног значаја од 1,8 милиона квадратних метара.
Питање од милион долара напослетку је адреса којег позоришта ће бити Савска 2.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


