Уторак, 23.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Одложено рочиште Додику

Окупљени испред зграде Суда Босне и Херцеговине у Сарајеву дочекали су председника Републике Српске аплаузом
Одложено рочиште Додику
Велико интересовање медија: Додик након изласка из суднице (Фото служба председника РС)

Од нашег сталног дописника
Бањалука Рочиште у Суду БиХ у процесу против председника Републике Српске Милорада Додика и вршиоца дужности директора „Службеног гласника” Милоша Лукића одложено је јуче након што је Додикова одбрана затражила изузеће четворо тужилаца због пристрасности. Наредно рочиште заказано је за 17. јануар.

У Суду БиХ у Сарајеву јуче је требало да буде одржан главни претрес по оптужници Тужилаштва БиХ против Додика и Лукића за непоштовање одлука Кристијана Шмита. Тим поводом су се испред зграде Суда БиХ у Сарајеву у знак подршке Додику окупили грађани из РС, као и званичници тог ентитета, који су председника РС дочекали аплаузом.

Додик је новинарима након изласка из суднице изјавио да је Тужилаштво БиХ „неозбиљно, неодговорно и неправно јер не поштује процедуру” и поручио да ће се ово суђење претворити у суђење БиХ. Он је рекао да су тужиоци који га оптужују „муслимански оријентисани и имају жељу да процесуирају све из Српске”. „Неуставна је и прича о одлуци коју је наметнуо Шмит. Какви су то правници који не могу да прочитају Кривични закон БиХ, где пише да искључиво Парламентарна скупштина БиХ доноси законе, а није предвиђено ни да предлагач може бити високи представник. Ми нећемо да живимо у неуставној БиХ и видећете како ће то да се одвија – све одлуке имамо спремне. Уставна БиХ нама није спорна”, изјавио је Додик. Он пита како је могуће имати поверење у суд чији је председник ухапшен заједно с бившим директором обавештајне службе јер су, како је навео, намештали судске процесе. Он је истакао да Судом БиХ, као и Обавештајном службом (ОБА) БиХ „управља Америка”, док је за недавне изјаве америчког амбасадора у Сарајеву против бившег директора ОБА БиХ рекао да представљају „прање руку”. „Тужиоци морају да буду обавезни Уставу БиХ и законима, а ми овде имамо суђење по основу глупости које је неко измислио, мислећи да одлукама може да се намећу закони. Не може се подићи оптужница ако не постоји кривично дело”, рекао је Додик и напоменуо да му „судија делује као професионалац”.

Претходно су одбијени захтеви одбране да се суђење премести у Бањалуку, а раније није прихваћен ни захтев за одлагање јучерашњег рочишта. Додик и Лукић су на рочишту у Суду БиХ 16. октобра рекли да не разумеју оптужницу, након чега је констатовано да су се оптужени изјаснили да нису криви.

Адвокат из Београда Горан Петронијевић, који је као и адвокат Бранко Лукић јуче био у Суду БиХ, рекао је новинарима у Сарајеву да оно што се може видети пред тим судом није по стандардима који важе у свету.

„Судско веће, то јест судија, или неко ко стоји иза тога, упиње се да овај поступак води убрзано, што представља повреду права, као што одуговлачење поступка може да буде повреда правичног суђења. Нећемо да спекулишемо да ли је то због почетка кампање у САД или избора за Европски парламент. Шмит и да јесте високи представник, нема право да доноси законе. Обратићемо се организацијама у свету и Савету безбедности УН и сталним чланицама тог тела са извештајем о флагрантном кршењу права које је овде присутно”, истакао је Петронијевић.

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.