Недеља, 05.07.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

У авантуру украденим аутомобилом

У авантуру украденим аутомобилом
Оливера Зечевић

У првих осам месеци ове године против 2.936 малолетника поднете су кривичне пријаве за укупно 4.310 незаконитих дела. У полној структури као прекршиоци закона 19 пута више су заступљени малолетници мушког пола и то углавном старости између 16 и 18 година.

Главни полицијски инспектор Оливера Зечевић, шеф Одсека за превенцију и сузбијање малолетничке делинквенције из Управе криминалистичке полиције МУП-а Србије, каже за "Политику" да је малолетнички криминал у паду.

– Од почетка примене Закона о малолетним учиниоцима кривичних дела у прошлој години бележи се пад малолетничког криминала. Ова позитивна тенденција настављена је и у првих осам месеци ове године, када је за више од 10 процената у односу на исти период прошле године, смањен број кривичних дела које су учинили млађи од 18 година – каже Оливера Зечевић.

За убиство седамнаестогодишњег ученика краљевачке Шумарске школе, који је у мају ове године страдао на Јастребачком језеру, оптужен је његов друг из разреда. Оба младића су кобног дана имала више од једног промила алкохола у крви.

Два старија малолетника ухапшена су у мају ове године, непосредно после отмице и бруталног пребијања таксисте Н. Р. (29), радника такси-удружења "Фортуна".

Поред тога што су ови и њима слични догађаји у неколико наврата испуњавали странице "црних хроника" штампаних медија због чега се стиче утисак да су малолетници све насилнији, број убистава које су учинили млађи од 18 година није порастао.

– У првих осам месеци ове године откривено је и пријављено шест убистава за која су осумњичени малолетници, што је једнако броју ових дела у истом периоду прошле године. Повећан је број убистава у покушају и то са прошлогодишњих седам на десет, од јануара до краја августа ове године – напомиње Зечевић.

Према подацима МУП-а, разбојништава, крађа, тешких крађа, наношења тешких и лаких телесних повреда, које су починили малолетници, било је мање у овој него у прошлој години. Значајније смањење за око 40 одсто бележи се код кривичног дела – недозвољено држање оружја и експлозивних материја.

Међутим, у овом периоду бележи се нешто учесталија крађа аутомобила.

– Број кривичних дела неовлашћеног коришћења туђег возила је у порасту, у односу на исти период прошле године. Најчешћи "крадљивци" аутомобила су малолетници узраста од 14 до 18 године и то углавном да би учили да возе или из жеље за авантуром и проводом. Након нестанка горива возила остављају на месту где су се затекли, тако да се она лако и проналазе. С тим у вези, за малолетнике је карактеристично и то да далеко више врше прекршаје из области безбедности саобраћаја као што је управљање моторним возилом пре стицања права на то – објашњава наша саговорница.

У ланцу вишечлане организоване криминалне групе препродаваца дроге крајем септембра ове године у Новом Саду ухапшена су и два малолетника. Од јуна ове године они су "радили" за наркомафију, која је диловала дрогу у Војводини.

Зечевић каже да је у првих осам месеци 2007. године у односу на исти период лане смањен број кривичних дела неовлашћене производње, коришћења и стављања у промет опојних дрога, извршених од стране малолетника.

– Очигледно је да ову популацију и даље често "врбују" за "растурање" дроге. Поред бројних акција у области превенције злоупотребе психоактивних супстанци, солидне резултате показала је и акција Одсека за превенцију наркоманије београдске полиције "Дрога је нула, живот је један", која се уз подршку градске Скупштине обавља у основним и средњим школама од октобра прошле године – каже Зечевић.
Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.