Одабрани наслови Дарка Бајића
Филмски центар Србије представља одабране наслове Дарка Бајића који ће од вечерас до 17. фебруара бити приказани у биоскопској сали ФЦС-а у МТС дворани. Публика ће вечерас од 19 сати моћи да погледа дело „Почетни ударац”, а наредних вечери и друге филмове овог плодног аутора. Ово је, уједно, јединствена прилика да се погледају ремастеризовани филмови Дарка Бајића на великом платну, филмови који су освајали награде на светским фестивалима и који су обарали рекорде гледаности у биоскопима широм Југославије.
Поклоници филмске уметности ће имати прилику да у континуитету сагледају главнину опуса Дарка Бајића, једног од значајнијих српских савремених редитеља. Посебна вредност овог филмског програма огледа се у њиховој жанровској разноликости. Пет играних филмова, два дугометражна документарна филма као и шест епизода дигитализоване телевизијске серије „Сиви дом”, показаће широк распон Бајићевог стваралаштва.
Од „Заборављених” (1988) до филма „Име народа” (2022), у распону од 35 година, Дарко Бајић је увек интригирао својим специфичним стилом. Од третмана маргиналаца у филму „Заборављени” (још увек се памти изванредна фотографија Ботриса Гортинског) и филма „Почетни ударац”, у којима брига за форму превладава над пуким социјалним ангажманом, до филма „Име народа”. У овом, за сада његовом последњем филму, а по сценарију Милована Витезовића, Дарко Бајић се приклања жанру историјско-биографског филма, реконструишући живот и рад Светозара Милетића и његову борбу за присаједињење Војводине Краљевини Србији. Не мање квалитативан Бајићев допринос је и у документарном филму, са „Линијом живота” као креативним врхунцем. У сваком случају, реч је о најрепрезентативнијем избору из богатог Бајићевог филмског стваралаштва.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


