Четвртак, 18.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Сигурна кућа од свих бродолома

Сигурна кућа од свих бродолома
Растко Шејић на представљању књиге у Ваљеву (Фото С. Ћирић)

Ваљево – Маритимна поема „Када пливаш” аутора Растка Шејића, познатог редитеља и новинара, посвећена лепоти пливања и Боки которској, издање новосадског Прометеја, Матице Боке и Удружења „Шта хоћеш”, недавно је промовисана у боемској атмосфери једног ваљевског кафића.

Природно је да људи са Колубаре и Градца разумеју поему о пливању као своју, сматра Шејић.

– Бока је море у коме сам научио да пливам. То је моје светско море и у њему пливам и када запливам у Градцу, Колубари или Сави. Континуитет боравка у Кртолима из породичних разлога је донео ту дубину утиска и срастање. То је моја сигурна кућа од свих недаћа, бродолома, фрке и стрке свакодневног живота. Простор велике културне заоставштине, историје која се осети и омирише па макар је наружили свом неукусном новоградњом света – истакао је аутор, додавши да му је зато природно да то заједничко духовно-историјско искуство разумеју људи са Колубаре, потомци хајдука, устаника и часних бораца у Колубарској бици.

Шејићеву поему илустровао је Зоран Мујбеговић, академски сликар, чије дело, иначе, обилује маритимним мотивима.

– Оно што је Растко преточио у речи, ја сам претакао у слике. Читајући поему ја сам видео своје слике, аутор је речима исписао суштину мојих слика и одмах сам имао целину у глави и који су то илустративни детаљи који недостају... С тим што сам открио једно потпуно другачије Кртољско море, колико год сам био дубоко у њему, креативно и физички – навео је Мујбеговић.

За песника и уредника Ацу Видића Шејићев песнички глас је посебан, а дочарана слика Боке Которске „на нивоу Шантићеве антологијске песме”. Све уз величанствени повратак природе у поезију...

– „Када пливаш” нас враћа осећањима као примарном импулсу човековог поетског стварања, креативног. Сви смо се толико удаљили од природне равнотеже која је нужна за опстанак. Ова поема преображава поезију у њено право сопство, оживљава поезију – оценио је Видић.

Славен Радовановић, приповедач и сценариста, поему је видео као заклетву мору.

– Бока Которска о којој Шејић пева јесте простор живота од праисторије. У „Када пливаш” то је предео иза ума, није то Бока коју знамо са разгледница, то је ода мору. Она је и ископина, пошто провоцира, тера на реакцију, а без тога нема књижевности... – поручио је Радовановић.

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.